Kedi Balıkları

Cüce Vatoz

Cüce Vatoz
Rate this post

Otocinclus affinis adıyla da bilinen Amazon Nehri ve Güney Amerika dolaylarında yaşayan Cüce Vatoz, ortalama 5 cm.’lik boya sahip olan bir Vatoz türüdür.

Genel Bilgiler

Her canlı gibi onların da bir yaşam standardı olduğu gibi, akvaryuma belli bir alışma süreleri de vardır. Geniş ph aralığında yaşadıkları için çoğu karma akvaryum’da beslenebilirler. Akvaryum suyunun sıcaklık aralığı 20 ile 28 derece arası olmalıdır.

Cüce Vatozlar, fazla ışık bulunan ortamlarda ve sürekli akvaryuma müdahale edildiği durumlarda çok çabuk bir şekilde stres yaşayabilirler. Bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar ve 50 litre hacimli akvaryumlarda bakılabilirler. Nitrit ve nitrat dengesine karşı oldukça hassastırlar. Özellikle bu balığın yavruları su şartlarına karşı oldukça narin yapılıdırlar. Yavruları bekleyen en önemli tehlike beyaz benek hastalığı olup, bu hastalığın bulaştığı yavru tankında ne yapılırsa yapılsın yavrular kaybedilebilir. O nedenle yavru tankında ani ısı değişimleri olmamasına dikkat edilmelidir. İçerideki su ile dışarıdan gelen su eş değerde olmalıdır.

Cüce Vatozların çok iyi birer alg yiyicisi oldukları bilinir. Daha çok gece karanlığında hareketlenirler.

Üremeleri yumurta dökerek gerçekleşir. Yaprakların üzerine bıraktıkları yumurtalar 2-3 gün içinde çatlamaya başlar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra ayrı bir akvaryuma alınmalı ve özel bir beslenme sistemi oluşturulmalıdır.

Cinsiyet ayrımı, erkek Cüce Vatoz, dişiye göre daha kısa ve daha zayıf bir görünüme sahiptir. Dişilerin alt kısmında sarı bir benek yer alır.

Beslenme

Cüce Vatoz, bitkisel içerikli tüm yemlerle rahatlıkla beslenebilir. Cüce vatoz yavruları büyürken spirulina ve wafer cips tablet yemleriyle beslenebilir. Bununla beraber ıspanak ve artemia beslenmelerine katkı sağlar. Ara ara haşlanmış ıspanak ve bezelye verilebilir. Fakat bu tür yemleri 1 günden fazla akvaryum içerisinde bırakmayıp, düzenli bir şekilde dip temizliği yapılmalıdır. Sağlıklı balıklar için bu gibi kurallar büyük önem taşır.

Yorum Yaz