Kedi Balıkları

Kral Vatoz

Kral Vatoz 3
Rate this post

Kral Vatoz, Panaque familyasına aittir. Latince adı Panaque Nigrolineatus’tur. Çoğunlukla Orta ve Güney Amazon coğrafyasında yaşamaktadır.

Kral Vatoz, siyah şeritli bir deriye sahiptir. Güçlü bir çeneye ve kaşık şeklinde dişlere sahip olmakla birlikte en çok dikkat çeken organı, parlak turuncu ve mat kırmızı gözleridir.

Doğaları gereği, bakımları için hem akıntılı hem de akıntısız sularda yaşarlar. Dipte biriken tortular bu balık türleri için oldukça yararlıdır. Micro organizmalar beslenmelerine büyük fayda sağlar. Doğal bitkilerle beslendiklerinden dolayı, sindirim sorunu yaşamamaları için, akvaryum içerisinde yapay bitki bulundurmamak gerekir.

Hem yüksek ışıktan rahatsız oldukları için hem de gerçek renklerini ve desenlerini göstermeleri için loş ışığın sağlanması gerekir. Birden fazla Kral Vatoz beslencekse akvaryumda birçok mağara oluşturulması gereklidir.

Kral Vatoların yaşaması için Akvaryum hacmi minimum 250 litre olmalı, su sıcaklığı ise 22-30 derece arası olmalıdır.

Kral Vatoz, otçul olarak beslenir. Yem konusunda seçici değildir. Her türlü otçul kuru yemle beslenebilir. Bununla beraber başta haşlanmış bezelye olmak üzere pek çok sebzeyi büyük bir zevkle yer.

Yorum Yaz