Kedi Balıkları

Pengasus

Pengasus
Rate this post

Doğal yaşam ortamı Hindistan’da bulunan nehirler olan Pengasus bir kedi balığıdır. Etçil bir beslenme sistemine sahip olan bu balık kendi türündeki ve diğer türdeki balıklarla barışçıl bir şekilde yaşayabilmektedir. Yetişkin türlerinin uzunlukları ortalama olarak 1 metreyi geçebilen bu balıklar, 8 ile 10 yıl arasında yaşarlar.

Pengasus

Genel Bilgiler

Dış görünüşü itibari ile köpek balığına benzeyen ve bu nedenle akvaryum’un içerisinde bakılabileceği düşünülen bu kedi balığı cinsi, en az 1500-2000 litrelik bir havuzda yetiştirilmelidir. Aslında akvaryum’da bakılmaya uygun olmayan bu balık türü, akvaryum’da bakıldığı takdirde hassas yapısı sebebi ile kısa sürede hastalanabilme ihtimaline sahiptir.

Boyutları erişkinlik döneminde 1 metreyi geçen Pengasus balığı, akvaryum içerisinde bakıldığı takdirde zaman içerisinde yaşadığı ortamda sıkışacaktır, hareket alanı kısıtlanacaktır. Ayrıca bu balıkların görme yeteneği oldukça azdır ve bu nedenle akvaryum içerisinde bulunan diğer balıklara ya da dekoratif objelere sürekli çarpabilirler. Çok hızlı yüzebilen bu balıklar çok dengesizdirler ve görme özellikleri oldukça az olduğu için suyun içerisindeki titreşimler yoluyla hareketlerini gerçekleştirirler. Bu nedenle sıklıkla korkabilir ve ani bir şekilde akvaryumdan fırlayarak kendilerine veya çevrelerine zarar verebilirler.

Bütün bu nedenlerden dolayı Pengasus balığı akvaryum içerisinde bakılmaya uygun değildir. Geniş bir havuzun içerisinde çok daha rahat ve uzun süre yaşama imkanına sahip olurlar.

Bakım

Pengasus’u beslemeye karar verildiğinde yaklaşık 2000 litrelik bir alan oluşturulmalıdır.

Akvaryum şartlarında üretmesi oldukça zordur. Yumurtalarını düz bir şekilde dökerler. Su ısısı 21-30 derece arasında olmalıdır. Pengasuslarda cinsiyet ayrımı aynı üretmek gibi zordur. Dişilerin yüzgeçlerinin daha küçük ve dar olması ayrım konusunda çeşitli ipuçları verir.

Yorum Yaz