Kedi Eğitimi

Kedi Tuvalet Eğitimi

4.2/5 - (5 votes)

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kediler aslında yaradılış olarak oldukça temizdirler ve o kadar şanslısınız ki yavru kediniz muhtemelen annesinden kum kabını nasıl kullanması gerektiğini öğrenmiş olacaktır. Size düşen tek şey yavru kedinizin çevresinde dolaşması adına yeterli büyüklükte ve tabanını kumla kaplayabilmeniz için yeterli küçüklükte plastik bir kum kabı satın almaktır.

Şayet mümkünse yavru kedinizi aldığınız yerde kullandığı kabın aynısını kullanın. Tanıdık doku ve koku yavru kediniz tarafından oldukça beğenilecektir. Daha sonra yavru kedinize kum kabını tam olarak nereye konduğunuzu gösterin ve her öğünden sonra kedinizi kum kabına koyun. Ayrıca çömeldiğini, etrafı kokladığı ya da dışarı çıkma gereksinimi varmış gibi hareketler yaptığını görürseniz yine yavru kedinizi kum kabının içerisine koyun.

Kum Kabı ile İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kedinizin kum kabının mamasından ve yatağından uzak bir yere koyun ve bu sayede kediniz için özel bir yer olmasını sağlayın. Ayrıca kedinizin kum kabını düzenli olarak boşaltmaya dikkat edin. Çünkü kirli olması halinde yavru kediniz kum kabını kullanmayı istemez. Bir takım dezenfektanlar ve tabi ki çamaşır suyu kediler açısından toksiktir. Bu sebeple kum kabını temizlerken en iyi yöntem sadece deterjan ve sıcak su kullanarak temizlemektir. Şayet gebeyseniz kedinizin kum kabını farklı birinin temizlemesini sağlayın veya temizlik yaparken mutlaka ellerinize plastik eldiven giyin. Temizlik biter bitmez de ellerinizi sabun ve su ile güzelce yıkayın.

Oldukça nadir olarak görülen fakat doğmamış bebekler üzerinde çok ciddi sorunlara sebep olabilen toksoplazmoz riskini asgari düzeye indirmek için bu önlemler olmazsa olmazdır. Yavru kediniz artık evin dışında maceraya atılabilecek kadar büyüklüğe ulaştığında ise kum kabını bırakmasını isteyebilirsiniz. Ancak kediniz tam olarak alışmadan kum kabını atmayın. Havaların gerçekten çok soğuk olduğu zamanlarda kediniz evin dışına çıkmayı reddedilir.

 

Kazalarda Onu Cezalandırmayın

Yavru kediniz çok akıllı olsa da ara sıra kazalar olmasından kaçınılması söz konusu değildir. Bu durumlarda kedinizi cezalandırmayı tercih etmeyin. Sadece kum kabını kullandığı zamanlarda onu övün ve küçükte olsa bir ödül ile onu teşvik edin. İnanın çok kısa sürede her şey yoluna girecektir.

Yorum Yaz