Kedi Hastalıkları

Kedi Aşıları ve Aşı Takvimi

Kedi Aşıları ve Aşı Takvimi
3.6/5 - (18 votes)

Kedi Aşıları ve Aşı Takvimi

Aşılar, Kedileri pek çok hastalıktan korur. Evcil hayvanları ölümcül hastalıklara karşı koruyan aşılar, bağışıklık sisteminin oluşmasına da yardımcı olur.

Özellikle anne sütünü yeterince içmediği için bağışıklığı olmayan yavru Kediler, daha çok kış aylarında hastalıklara kolaylıkla yakalanarak, ölebilir. İşte bu noktada aşılar bağışıklık kazanmalarına yardımcı olarak Kedileri hastalıklardan korur.

Aşı Zamanları

Aşılama konusunda, ilk yapılması gereken veteriner hekime başvurmaktır. Aşı zamanları Kedinizin yaşı, türü ve sağlık durumuna göre değişir. Bu nedenle veteriner hekiminizin tavsiye ve önerilerini dikkate alarak, uygun aşı takvimini belirleyin.

Aşılama, sütten kesilmemiş yavru Kedilere ve hamile Kedilere uygulanmamalıdır. Aşı yaptırmadan önceki 3 gün ve sonraki 3 gün boyunca Kediler yıkanmamalıdır.

Örnek Aşı Takvimi

7-9. hafta: Karma Aşısı (3′lü ya da 4′lü)
12. hafta: Karma (İkinci kez)
13. hafta: Lösemi (FeLV)
16. hafta: Lösemi (İkinci kez)
18. hafta: Kuduz Aşısı

Karma, lösemi, ve kuduz aşıları yılda 1 kez yapılır. 1 gün bile geciktirmeden her yıl bu aşılar eksiksiz bir şekilde, aynı tarihte yapılmalıdır. Aşı fiyatları, genel olarak 30-40 tl. arasındadır. Aşıların yan etkisi, kusma ve halsizlik olarak kendisini gösterebilir. Bu nedenle panik yapmayın.

Tüm aşılar gerçekleşene kadar, Kedinizin başka canlılarla temasına izin vermeyin. Aşılama işlemi tamamen bittikten sonra dışarı salabilir, diğer canlılarla temasına izin verebilirsiniz.

Karma, lösemi ve kuduz aşıları dışında Kediler için önem taşıyan diğer aşılar ise, iç ve dış parazit aşılarıdır. Diğer aşılardan daha ucuz ama en az onlar kadar gerekli olan parazit aşıları, mutlaka yapılmalıdır. Parazit aşısı genel olarak 10 tl’dir. Hap olarak kullanıldığında ise, 3-5 tl. arasında değişmektedir.

Yorum Yaz