Kedi Hastalıkları

Kedilerde Aşırı Tüy Dökülmesi ve Deri Hastalıkları

Her Kedi tüy döker. Bu engellenemez ancak bir kedi aşırı tüy döküyorsa bu çeşitli belirtilere işaret edebilir.

Tüy dökülmesi, mevsimsel olarak gelişebilir. İlk bahar ve sonbahar aylarında görülür. Bunun sebebi uzun tüylerin kısa tüylerin yerini alması ya da tam tersi olmasıdır. Doğal karşılanmalıdır.

Aşırı tüy dökülmesinin en temel sebebi yanlış beslenmedir.

4.2/5 - (12 votes)

Her kedi tüy döker. Bu engellenemez ancak bir kedi aşırı tüy döküyorsa bu çeşitli belirtilere işaret edebilir.

Tüy dökülmesi, mevsimsel olarak gelişebilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Bunun sebebi uzun tüylerin kısa tüylerin yerini alması ya da tam tersi olmasıdır. Bu durum bir problemin göstergesi değildir. Doğal karşılanmalıdır.

Aşırı tüy dökülmesinin en temel sebebi yanlış beslenmedir. Vitamin, mineral eksikliği ve aşırı proteinli beslenme kedilerde tüy dökülmesini tetikler. Kedilerin tek tip ve yaşına uygun yiyeceklerle veya mamalarla beslenmemesi tüy dökülmesine sebebiyet verir. Tüylerin sağlıklı bir biçimde uzaması ve parlaması için gerekli bazı vitamin ve mineraller vardır. Kedinin bu mineralleri ve vitaminleri aldığından emin olmak gerekir. Örneğin kediler de insanlar gibi D vitaminine ihtiyaç duyar. Evden dışarı hiç çıkarılmayan bir kedi yeterli güneş alamayacağından D vitamini eksikliği görülmesi muhtemeldir. Böyle bir durumda kediyi her gün bir miktar güneşe çıkarmak bir çözüm olacağı gibi dışarıdan takviye edici gıdalarla da gerekli vitaminleri sağlamak çözüm olabilir.

Bir başka sebep de psikolojik olabilir. Bir kedi kedisini ısırarak kaşıyor, sürekli kendisini yalıyor, saldırganlaşıyor ve tuvalet düzenini değiştiriyorsa psikolojik bir problem yaşıyor demektir. Uzun süre sahibinden ayrı kalmak, ev taşınması gibi ortam değişiklikleri, eve yeni bebek veya kedi köpek gibi bir bireyin gelmesi gibi değişiklikler kedilerin psikolojisini etkiler ve olumsuz etkilenen psikolojileri sebebiyle kediler tüy dökmeye başlarlar. Bunların dışında olağandışı kediyi strese sokabilecek herhangi bir durum da tüy dökmesine sebep olabilir. Kedinin hayatındaki değişiklikler dikkatle incelenmeli yakın dönemde böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığı irdelenmelidir.

Aşırı tüy dökülmesi herhangi bir deri hastalığından dolayı da olabilir. Bunun için öncelikle hastalığın ne olduğu belirlenmeli ve ardından tedaviye geçilmelidir. Özellikle beyaz albino kediler deri hastalıkları konusunda daha hassastır ve bölgesel olarak tüy dökülmeleri bu hayvanlarda da görülebilir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz