Kedi Hastalıkları

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kedilerde Kulak Uyuzu
2/5 - (1 vote)

Kedilerde Kulak Uyuzu

Kulak uyuzu, Kedilerde sıklıkla görülen ciddi bir durumdur. Genellikle petshopların kötü koşulları nedeniyle ve diğer canlılardan Kedilere geçmesiyle ortaya çıkar. Uyuz nedeniyle Kediler büyük bir rahatsızlık çekerek, sürekli olarak kulağını kaşır. Kaşıma sonucu kulağın tahriş olarak yaralanması ve kanaması gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Kulak Uyuzu Belirtileri

Bu hastalığın belirtileri, kulak kepçesinde kızarıklık, kulak akıntısı, kötü kokular, kulağın içinin kirli görünümü olarak sayılabilir. Kediler bize, kulağını sürekli olarak kaşıyarak ve kafasını sallayarak bir problem olduğunun ipuçlarını verir.

Kulak Uyuzu Tedavisi

Hastalığın tedavisi için kulaktaki uyuz geçene kadar belirli aralıklarla temizlenmelidir. Kulağın çok hassas bir organ olduğu düşünülürse, bu tedaviyi veteriner hekimlerin yapması daha doğru olacaktır. Kulak uyuzu kendiliğinden geçmeyeceği gibi, tedavi edilmediği sürece sürekli olarak büyüyecektir.

Tedavi süresince Kedinizi eğer varsa diğer evcil hayvanlarınızdan uzak tutmaya çalışın. Özellikle Kedilerden Kedilere geçebilen bir hastalık olan kulak uyuzu tamamen geçene kadar diğer evcillerle ayrı bir yerde besleyin.

Kedilerde Kulak Uyuzu Tedavisi

Kulak uyuzu tedavi edilmediği zaman yayılarak vücudun diğer yerlerine sıçrayabilmektedir. Bu nedenle küçük dostunuzu ara sıra kontrol ederek vücudunun herhangi bir yerinde uyuz oluşumu olup olmadığını kontrol edin. Ve endişelenmeyin, kulak uyuzu aslında tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Birkaç hafta içerisinde gerekli tedavi yapılarak tamamen yok edilebilmektedir.

Yorum Yaz