Kedi Türleri

Abyssinian Özellikleri

Abyssinian
Rate this post

Genel Bilgi

Yer:Habeşistan
Renkleri:Kızıl; kırmızımsı kahverengi; açık kahverengi; İngiltere, Avustralya ve Yeni Zellanda ‘da gümüş rengi de görülür.
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:Biraz inatçı, sahibine karşı oldukça kibar, neşeli, tutkulu avcı
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:5.75)

Çocuklarla Anlaşma: 4

Hayvanlarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 7

Sadakat: 7

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:9.5)

Oyunculuk: 9

Hareket İhtiyacı: 10

Bakım İhtiyacı (Ortalama:5.5)

Taranma: 3

Genel Bakım: 8

 

Açıklama

Abyssinian, vücut şekilleri olarak Antik Mısır kedileri ile benzerlik göstermektedir. Tip olarak; diğer ırk ve cinslerden ayıran yüz özellikleri vardır. Gözleri diğer kedilerin gözlerinden oldukça iri, birbirinden ayrık şekilde ve badem tarzında çekik olarak bilinir. Genellikle açık renk olarak göz renkleri vardır.

Sarıya yakın bal renkleri, su yeşili bu ırkın göz renkleri olarak bilinir. Ayrık gözleri arasında kalın ve koyu çizgiler Abyssinian türünün en belirgin ve dikkat çeken özelliğidir. Kulak ve çene bir bütün olarak düşünüldüğünde ters bir üçgen görüntüsü elde edilir. Avcılık konusunda deneyimli ve bir karakter özelliği olduğundan ön bacakları daha uzundur. Bu vücut özelliği ile rahatlıkla saklanabilir ve avlanabilir.

Karakter özelliklerini olarak; algıları ve dış dünya ile iletişimleri son derece yüksektir. Sahiplerine ve birlikte yaşadıkları kişilere karşı oldukça samimi ve sevgi dolu kedilerdir. Çocuklarla arasındaki iletişim ve etkileşim ile ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bir kedi ırkıdır. Avcı ve sert mizaçlı bir kedi olarak bilinse de, sevilmeye ve ilgiye oldukça düşkünlüğü ile bilinir.

Kısa tüylü olması sebebiyle tüy bakımı çok sık yapılmaz. Tüylerde kolaylıkla dökülme ve kopma olmadığından sağlık açısından hiçbir tehdit içermez. Yavru halinde oldukça dikkat çektiğinden en çok tercih edilen kedi türleri arasında yer almaktadır. Renkleri sarıdan griye farklı geçişlerle değişik tonlarda türleri olan bu kediler oldukça hareketli ve oyuncu karaktere sahiptir.

Yorum Yaz