Kedi Türleri

American Bobtail Özellikleri

5/5 - (1 vote)

Genel Bilgi

Yer:A.B.D
Renkleri:Herhangi bir renk veya şekil görülebilir.
Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:Canlı, zeki, sevgi dolu, mükemmel karakterli
Tüy Şekli:Uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:7)

Çocuklarla Anlaşma: 6

Hayvanlarla Anlaşma: 6

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:7)

Oyunculuk: 8

Hareket İhtiyacı: 6

Bakım İhtiyacı (Ortalama:6)

Taranma: 6

Genel Bakım: 6

Açıklama

American Bobtail, ilk olarak 1960’lı yıllarda bulunmuştur. Annesinin Siyam kedisi, babasının ise gri ya da kahverengi renkli bir tekir olduğu tahmin edilmektedir. Bu iki ırktan doğan yavrunun güzelliği nedeni ile Himalayan, Birman ve Siyam/Himalayan ırklarının karışması ile günümüze gelen American Bobtail kedilere ne yazık ki artık çok fazla rastlanamamaktadır.

American Bobtail Kedileri oldukça güçlü ve geniş bir çene yapısına sahiptirler. Kulakları aşağıya doğru genişleyerek inen kedilerin kulak boyları büyük sayılabilir. Burunları düz fakat zarif bir eğime sahiptir. Gözleri yuvarlak ve iridir. Bedeni yere yakın tıknaz bir görüntüdedir ve fazla yüksek değildir. Bacakları yoğun kemikli ve kısadır. Kuyrukları sivri uçlu ya da ponpon bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra oldukça esnektir. Tüyleri peluş gibi ve çok uzun değildir. Bu nedenle tüyleri birbirine dolanmaz.

Karakter olarak mükemmel bir kişiliğe sahiptirler. Zeki, hareketli, canlı, sevgi dolu ve oldukça tatlıdırlar. Sıcakkanlı yapıları sayesinde kendilerini hemen sevdirirler. Bu Kedi cinsi tüm desen ve renklerde olabilir. Gözleri genellikle mavidir. Ancak tüylerinin baskın rengine orantılı olarak değişiklikte gösterebilir.

Bakımı

Çok uzun olmaması nedeni ile karışma ihtimali olmayan tüylerinin ara sıra ince dişli ve geniş bir tarakla taranması gerekmektedir. Tüylerinin yapışık ve yassı bir hale dönüşmesini istemiyorsanız yağ içeren şampuanlardan uzak durmalısınız.

Beslenmesi

Veterinerinizin tavsiyesiyle veya kendi tercihiniz doğrultusunda piyasada bulunan mamalardan kedinize alerji yapmayacak bir mamayı seçerek, belirtilen ölçü ve aralıklarda verebilirsiniz.

Yorum Yaz