Kedi Türleri

British Shorthair Özellikleri

british shorthair
4.3/5 - (89 votes)

Eğer bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız ve bu british shorthair olacaksa (ki en popüler kedilerden biridir) british shorthair özellikleri ni iyi öğrenmeli ve bu tatlı kedinin karakterlerini iyi tanımalısınız.

British Shorthair Kedisinin Özellikleri Hakkında Genel Bilgi

Yer:Büyük Britanya
Renkleri:Melez kedi renkleri hariç herhangi bir renk veya şekilde olabilir; çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli; bu renklerin beyazla karışımı
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:Kompleksiz, sabırlı, sessiz
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:büyük

British Shorthair Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:7)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 7

Hayvanlarla Anlaşma: 7

Sadakat: 6

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:5)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 4

Bakım İhtiyacı (Ortalama:2.5)

Taranma: 3

Genel Bakım: 2

 

Açıklama

British Shorthair, adından da anlaşılacağı üzere İngiltere kökenli bir Kedi ırkıdır. İlk kez ortaya çıkışı 1800’lü yılların sonlarıdır. Kedi türünün adı British Shorthair olmasına rağmen halk arasında whiskas kedisi olarak veya kedi mamalarının üzerindeki gri kedi olarak tanımlanmaya çalışılır.

British Shorthair Genel Özellikleri

British Shorthair; sık, mavimsi ve yumuşak tüylere sahiptir. Geniş kulakları, dar bir elipsi andıran tombul kafa yapısı vardır. İri, yuvarlak ve bakır altın arasında değişken bir göz rengine sahiptir. Vücudu iri ve kaslı olan bu ırkın, geniş bir göğüsü, orta boy uzunlukta bacakları, yuvarlak ve iri patileri bulunur. Kuyruğu tıpkı bir peluşa benzer.

Bu ırkın erkekleri 6-10 kg. arasında olurken, dişileri 5-8 kg. arasındadır. Ömrüleri 14-18 sene arasındadır.

Uyumlu ve dayanıklı olan bu Kedi ırkı, tam anlamıyla bir ev kedisidir. Pek çok ırkın aksine sakin olan bu kedi, çocuklara karşı oldukça sabırlıdır. Kucağa gelmeyi pek sevmez ve bağımsız yaşar. Tam bir oyuncudur. Evde uzun saatler yalnız başına kalabilen ve mutfak tezgâhları ile dolap üstü gibi yüksekleri çok sevmeyen, bu tür yerlere pek meraklı olmayan bu Kedi türü çalışan insanlar için de çok uygun bir tercihdir.

Bakımı ve Beslenmesi

Tüylerinin kısa olması nedeniyle, tüyleri pek düğümlenmez. Günlük taramalar sadece tüy dökmesini ve tüy yumağı kusmalarını önlemek amacıyla yapılabilir.

Genel yapı itibariyle tombul olan British Shorthair, temel yem olarak kuru paket mamalarla beslenebilir. Kolayca obeziteye yakalanabileceği için beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Zamanının çoğunu uyuyarak geçiren bu kedilerin özellikle kısırlaştırıldıktan sonraki beslenmesine daha da dikkat edilmeli, gerekirse diyet mamalar kullanılmalıdır. İçerikleri kontrol edilerek, market mamaları yerine güvenilir ve kaliteli mamaları tercih etmek gerekir.

Yorum Yaz

2 Yorum