Kedi Türleri

Chinchilla Kedisi Özellikleri

chinchilla-kedisi
4.2/5 - (30 votes)

Çokça sevilen Chinchilla kedisi bir çok kedi severin evlat edinmek istediği bir türdür. İsmini kürk renginin benzediği, bir Güney Amerika kemirgeni olan Chinchilla’dan alan bu kedi türünün kökeni Persian kedi ailesine dayanır. İlk Chinchilla kedisi 1888’de Londra’da Cyristal Palace kedi şovunda ortaya çıkmıştır. Büyük ödüllerin çoğunu kazanan Chinchilla kedisi oldukça dikkat çekmiş ve bu ırkın oluşumunda öncü olmuştur. Kimilerine göre Persian ırkı içinde bir renk varyantı olarak kabul edilir. Ancak vücut yapısı ve yüz şekli bakımından önemli farklar taşıdığı bir gerçektir.

Genel Bilgi

Yer:İran
Renkleri:Gümüş rengi-mavi; gümüş rengi; çikolata rengi-gümüş rengi; açık mor-gümüş rengi; altın sarısı; mavi-altın sarısı; çikolata rengi-altın sarısı; açık mor-altın sarısı
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; her gün en az 15 dk. taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: Sadık, sevgisini belli eden, uysal, sakin
Tüy Şekli:Uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:8)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:6)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 6

Bakım İhtiyacı (Ortalama:9)

Taranma: 10

Genel Bakım: 8

 

Açıklama

Chinchilla, genellikle sakin ve uysal davranışlar gösterir. Sevgisini belli eden ve ilgiden hoşlanan bir kedidir. Hassas ve kırılgan bir görünümü vardır, ancak özünde güçlü ve dayanıklıdır. Ağaca tırmanmak ve fare yakalamaktan oldukça hoşlanır.

Genel Özellikler

Chinchilla, İran Kedisi ırkı içerisinde ayrı bir cins olarak değerlendirilir. Ama İran Kedisine göre daha ufak ve daha tıknaz bir yapısı bulunur. Genel özellikleri pek net değildir. Birbirinden değişik özellikte olan Chinchilla türleri bulunur. Gözleri zümrüt yeşili, mavi-yeşil ya da koyu siyah sürmeli olabilir. Burnunun ortası siyah çizgili ve kırmızı renktedir. Patilerinin altı siyahtır. Özellikle ilkbahar döneminde çok fazla tüy döker. Kışlık tüylerini bahar aylarında değiştirir.

Chinchilla kedisi adını kürküyle meşhur bir kemirgenden almıştır: (Kemirgen Chinchilla) Bu sevimli kemirgen, Güney Amerika kökenlidir.

Genellikle sakin ve uysal yapılarıyla bilinen Chinchillalar yumuşak, melodik bir sese sahiptir. Sıcak kanlı olan bu kedi sevgisini belli etmeyi sever. Sahibine ilgi görmekten hoşlanan Chinchilla sadakati ve bağlılığıyla bilinir. Dışarıdan kırılgan görünen Chinchillalar göründükleri kadar hassas olmamakla birlikte epey sağlıklı ve dayanıklıdır.

Ağaca tırmanmayı severler. Doğada veya bahçeli bir evde yaşıyorsanız bundan oldukça mutluluk duyacaklardır. Her kedi gibi Chinchillalar da fare yakalamaya bayılırlar. Diğer kedilere göre daha evcil olan bu kediler her türlü ev ve apartman dairesinde sıkıntısız beslenebilir. Dışarıda vakit geçirmekten çok evlerini sahiplenir ve orada yaşamayı seçerler.

Chinchillalar bakımlarının uzun sürmesi ve zahmetli olması nedeniyle daha az ilgi görecekleri meşgul ailelerdense yalnız ve bolca boş vakti olan insanların kendini adadıkları bir kedidir. Chinchilla bakımı için yeterli vakti olan sevecen bir insan hayvan ilişkisi arzusu olan orta yaşlı insanlarca sıkça tercih edilirler.

Chinchilla’nın Irkı Hakkında Bilgiler

Persian ırkıyla temel özellikler bağlamında benzer olan Chinchillalar Persian ırkından ayrılan diğer özellikleri nedeniyle farklı bir sınıf olarak adlandırılırlar. Persian kedilerine göre biraz daha ufak ve tombuldur. Yetiştiriciler genel Chinchilla ve Persian özellikleriyle, benzerlikleri konusunda fikir ayrılığına düşmüştür. Bu nedenle ideal Chinchilla yüz şeklinin nasıl olacağı konusunda farklı bilgiler vermektedirler. Bazı yetiştiriciler Chinchilla yüz şeklinin Persian ırkı ile aynı olduğunu kabul ederken bazıları ise Chinchilla’nın burun kemiğinin daha uzun olduğunu, burnunun da daha çıkıntılı olması gerektiğini öne sürmektedir. Bu durum Chinchilla’nın dünyaca ünlü kedi cemiyetlerinden henüz resmi bir onay almamasından kaynaklanmaktadır.

Chinchilla’nın farklı yüz şekline sahip olduğu fikrinin savunucusu olan yetiştiriciler ürettikleri Chinchillalar’da artık Persian’ın bilinen klasik üzgün yüz ifadesi olmaksızın daha güleç ve sevecen yüz hatları ortaya çıkarmıştır. Göz renkleri zümrüt yeşili ile mavi-yeşil arası değişen renklerdedir sürmelidir. Burun ortası siyah çizgili, kırmızı renklidir. Aynı zamanda pati altları da siyahtır.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla bakımı yoğun ve özenli olmalıdır. Tüyleri uzundur ve bakımı tam yapılmadığında kolayca düğümlenebilir. Tüyler her gün mutlaka en az 15 dakika boyunca fırçayla taranmalıdır. Kol altı, göbek bölgesi ve kuyruğu düğümlenmeye daha müsaittir. Bu nedenle fırçalama sırasında kol altına, göbek bölgesine ve kuyruğunun alt kısımlarına daha çok önem gösterilmesi gerekmektedir. Fırçalama işlemi birkaç gün bile ihmal edilse tüylerde düğümlenme olabilir ya da tüyleri çok karışabilir. Tarakla açılamayan karışıklıklar tıraş edilmelidir. Kürkünün tamamen tıraş edilmesi gerekir.

Chinchilla ve Tüy Bakımı

Chinchillalar günde en az 15 dakika taranmazlarsa tüylerinin uzunluğu nedeniyle sıkıntılar yaşanabilir. Düzenli olarak fırçalanmayan Chinchilla tüyleri kolayca düğümlenir. Tüyler taranırken kol altı, göbek bölgesi ve kuyruk altlarına, düğümlenmeye daha yatkın oldukları için ekstra özen göstermek gerekir. İki veya üç gün dahi fırçalamayı aksatırsanız tüyler çabucak karışacaktır. Düğümlenmiş tüyleri taramaya çabaladıkça kedinizin canını acıtacak ve huysuzlanmasına sebep olacaksınız demektir. Tarakla açılmayan kürkün tamamen tıraş edilmesi gerekir. İşlemin zorluğuna bağlı olarak, tüyleri tıraş edebilmek için kediye genel anestezi uygulamak gerekebilir.

Sahiplenmeden Önce Emin Olun

Bahar aylarında kışlık tüylerini değiştiren kediler oldukça yoğun miktarda tüy dökerler. Bu tüy dökme mevsiminde alerji problemi olan insanlar sağlık sorunları yaşayabilirler. Temizlik hassasiyeti olan insanlar Chinchilla ile tüy problemi yaşamak durumunda kalacaklardır çünkü ne kadar günlük fırçalama yapsanız da tüy dökümünü durduramayacağınız için eşyalarda ve kıyafetlerde daima tüy göreceğiniz gerçeği değişmez.

Yorum Yaz

2 Yorum

  • ben chinchilla kedi aldım 15 gün sonra geliyor ama korkuyorum. bana alışamıcak diye ama geçen gün onu görmeye gittim hemen geldi kendini sevdirdi yazdıkları gıbı çok uyasal bır kedi ….