Kedi Türleri

Himalayan Özellikleri

Himalayan
2.2/5 - (4 votes)

Genel Bilgi

Yer:Asya
Renkleri:Bütün noktalı ve şekilli renkler; çikolata rengi; ayı balığı rengi; leylak rengi; mavi; alev rengi
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: Sessiz, sahibine bağlı, saygılı, kararlı, şefkatli, oyuncu
Tüy Şekli:Uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:7)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 3

Sadakat: 9

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:3.5)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 1

Bakım İhtiyacı (Ortalama:9)

Taranma: 10

Genel Bakım: 8

Açıklama

Himalayan Kedisinin ismi, renk benzerliğinden dolayı “Himalaya Tavşanı”ndan gelmektedir. Bu Kediler uzun tüylü İran Kedisi ile Siyam Kedisinin “hybrid” karışımından meydana gelmiştir. Amerikan ve İngiliz kayıtlarında yer yer İran kedisi olarak anılmaktadır.

Genel Özellikleri

Himalayan’nın tüy yapısı ince ve parlaktır. Kuyruğu, dolgun bir fırçaya benzer. Birçok renk, leke ve desende olabilir. Tüyleri çikolata rengi, mavimsi veya krem gibi renklerde olabilmektedir. Lekeli olan kedilerin gözleri canlı mavidir, düz renkteki kedilerin ise parlak bakır rengindedir.

Himalayan’ın genellikle sakin ve kendisinden emin bir hali bulunur. Sadece bir kişiye bağlansa da diğer aile bireyleriyle de iyi ilişki kurabilmektedir. Kapalı yerde yaşamaya kolayca alışır. Evin içinde özgüvenli ve mutlu olurlar. Yaşam süresi 11 ile 13 yıldır. Diş ve çene yapısında bozukluk, deri hastalıkları, solunum güçlüğü ve göz akıntısı gibi hastalıklara yatkınlıkları bulunur.

Bakım ve Beslenme

Yukarıda yazıldığı gibi bu cinsin ince ve uzun tüyleri bulunur. Bu yüzden tüy bakımlarını günlük olarak sık sık yapmak gerekir. Ortamda uygun ısıyı ayarlayarak kediyi rahatça yıkayabilirsiniz. Bu Kediler bazı dönemlerde çok fazla tüy dökebilir. Böyle bir durum meydana geldiğinde kediyi daha kaliteli mamalarla besleyerek ve bakımına biraz daha fazla önem vererek tüy dökümü minimuma indirilebilir.

Himalayan’ın günlük 350 kaloriye ihtiyacı vardır. Kaliteli kuru mamaların yanında yaş mamalar ile et, tavuk, ton balığı, peynir gibi gıdarlarla beslenebilir.

Yorum Yaz