Kedi Türleri

İran Kedisi Özellikleri

İran Kedisi Nasıl Beslenir?
4.3/5 - (9 votes)

Genel Bilgi

Yer:İran
Renkleri:Beyaz; gümüş rengi; altın sarısı; siyah; duman rengi; mavi; kızıl; krem; mavi-krem; vizon deseni
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; her gün düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: En çok tercih edilen ev kedilerinden, zeki, dost, sadık
Tüy Şekli:Uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:9)

Çocuklarla Anlaşma: 10

Hayvanlarla Anlaşma: 10

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:4)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 2

Bakım İhtiyacı (Ortalama:10)

Taranma: 10

Genel Bakım: 10

Açıklama

İran Kedisi, pek çok Kedi türünden farklı olarak uzun tüylüdür, özellikle gerektiği gibi beslenmemesi ve düzenli tarama yapılmaması halinde tüylerini döker. Bu nedenle özel bir beslenme programı gerekir. Yazımızda bahsedeceğimiz beslenme şekillerini uygularsanız, büyük ölçüde tüy dökme sorununun önüne geçebilir ve sağlık problemleri riskini en aza indirmiş olursunuz.

Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki İran Kedileri’nin beslenmesine günlük en az 10-15 dakika ayrılmalıdır. İran Kedileri diğer Kedi ırklarına göre daha büyük sorumluluk ve dikkat ister. Bu nedenle sevimli dostlarımızı büyük bir ilgi ile sahiplenmek gerekir. Yetişkin bir İran Kedisine genel olarak paket halindeki kaliteli kuru mamalar verilmelidir. Bu kuru mamalar Kedi’nin ihtiyacı olan tüm besinleri almasını sağlar. Bu konuda kalitesine güvenilen markaların kuru mamaları tercih edilmelidir. Ucuz, açık olarak satılan ve market mamalarından uzak durulmalıdır. Yavru Kediler için ise, özel yavru Kedi mamaları uygun olacaktır.

İran Kedisi Nasıl Beslenir?

İran Kedinizin tüylerinin tamamen sağlıklı olabilmesi için ve ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması için maddi olarak da bazı ödünler vermeniz gerekebilir. Beslenmenin haricinde dikkat edilmesi gereken bir husus da Kedinizin günlük olarak göz bakımının yapılmasıdır. İran Kedileri’nin gözlerinde akıntı meydana gelebilir ve düzenli olarak bu akıntının temizlenmesi gerekir. İran Kedilerine has olan bu durumu tamamen önlemek imkansızdır ancak temizleyerek geçirilebilir.

İran Kedileri, insanlarla birlikte yaşamayı seven, uysal, sevecen ve cana yakın hayvanlardır. Ev hayatını benimseyen ve sahibine duygusal anlamda çok bağlı olan Kedi ırklarındandır. Özellikle 1 yaşına kadar sürekli olarak ilgi bekler.

İran Kedileri, sahibine ve insanlara karşı oldukça düşkündür. Kuvvetli zekasıyla tanınır ve tercih sırasında çoğu zaman birinci sırada yer alır. İran kedilerinin çok hoş bir dış görünümü vardır.

İran kedilerinin burnu basık, yüzü geniş ve yuvarlak, gözleri iri ve kabarık yapıdadır. Dört ayağı birden kalın, kaslı ve kısadır. Tüyleri uzun ve sık, kuyrukları kısadır.

İran kedilerinin tüyleri oldukça uzun olduğu için tüy bakımı(fırçalama ve tarama) düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • . Tüy bakımları 2 günde bir yapılmalı , aynı şekilde gözleri de silinmelidir. Derisi, özellikle karın ve alt derisi inçe ve çok hassastır. Sakin, az hareketlidirler. Kuçağa gelmeyi pek sevmezler. Sahiplerine çok düşkündürler ve ilgi isterler. Çok zeki ve akıllıdırlar. İran kedilerinde karaçiğer ve özellikle böbrek hastalıkları yaygın olarak görülür.