Kedi Türleri

Karayak (Snowshoe) Özellikleri

Snowshoe
4.4/5 - (38 votes)

Genel Bilgi

Yer:A.B.D
Renkleri:Mavi noktalı; ayı balığı noktalı
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: Kaprisli, misafirlere sevgi gösteren, canlı
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:5.5)

Çocuklarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 6

Sadakat: 6

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:6.5)

Oyunculuk: 7

Hareket İhtiyacı: 6

Bakım İhtiyacı (Ortalama:6)

Taranma: 5

Genel Bakım: 7

Açıklama

Karayak‘ın vücudunun farklı renklerde olmasına karşın ayakları beyazdır, ismini de buradan alır. İlk kez Amerika Birleşik Devletlerinde üretilmiştir. Siyam kedisi ve Birman kedisinin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan bir cinstir.

Davranış Özellikleri

Karayak’ın hareketli, enerjik, sadık ve uyumlu bir yapısı vardır. Çocuklarla hatta köpeklerle bile iyi anlaşır. Melodik bir ses tonu vardır. Yumuşak bir ses tonuyla sahibine sevgisini anlatır. İyi bir avcıdır. Aynı zamanda iyi bir oyuncudur. İnsanlarla vakit geçirmeyi çok sever.

Genel Görünüm

Karayak (Snowshoe); geniş, yuvarlak ve güçlü bir kafa yapısına sahiptir. Ağız yapısı küçüktür. Çene yapısı ise güçlüdür. Geniş yapılı bir kulağı vardır. Kulaklarının üst kısımları sivridir. Ortalama ağırlığı 2-5,5 kilo arasındadır. Yuvarlak, parlak ve mavi gözleri bulunur. Gövdesi kıvrak ve zariftir. Siyam kedilerinden daha büyük bir gövdesi vardır. Patileri orta boyda ve ovaldir.

Tüyleri dolgun ve kısadır. İpeksi bir tüy yapısı bulunur. Az derecede tüy döker. Tüy bakımı yoğun olarak gerekmez, ama tüyleri ne kadar fırçalanırsa o kadar parlak ve yumuşak olur. Eldiven şeklindeki fırçalar bu ırk için uygun fırçalardır. Tüyleri farklı renklerde olabilir ancak göz rengi değişmez. Tüm Karayakların göz rengi mavidir.

Karayak’ın bilinen çeşitleri; Seal Point ve Blue Point‘tir. Yavrular beyaz renkte doğar, yaşla beraber orjinal renklerini alır.

Yorum Yaz