Kedi Türleri

Maine Coon Özellikleri

Maine Coon 2
3.2/5 - (5 votes)

Genel Bilgi

Yer:A.B.D
Renkleri:Benekli olmaması ve melez kedi modelleri taşımaması koşuluyla tüm renkler ve şekiller görülebilir.
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:İnsanlara bağlı ve oldukça dost, sessiz, güvenilir, çekingen
Tüy Şekli:Kısmen uzun
Boyut:Orta/Büyük

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:7.75)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 7

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:7)

Oyunculuk: 8

Hareket İhtiyacı: 6

Bakım İhtiyacı (Ortalama:6.5)

Taranma: 7

Genel Bakım: 6

Açıklama

Maine Coon, çok dayanıklı ve ev hayatına oldukça uyumlu bir Kedi cinsidir. Davranış olarak sevecen ve oyuncudur. Genellikle hane halkından birisini kendine en yakın kişi olarak seçer ve o kişiye daha yakın davranır. Tekir Kedilerini andırır ama tüyleri uzundur. Boyunlarının altına kadar inen uzun yele gibi görünen tüyleri bulunur. Yüz yapısı incedir.

Geniş sırt ve göğüse, dengeli bir omurgaya sahiptir. Uzun tüyleri düz ve yumuşaktır. En belirgin özelliklerinden biri tıpkı bir Rakuna benzeyen uzun tüylü ve gösterişli bir kuyruğa sahip olmasıdır.

Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan Maine Coon’un kökeninin soğuk kuzey ülkelerine dayandığı düşünülmektedir.

Bakımı ve Beslenmesi

Her uzun tüylü kedi ırkı gibi Maine Coon’un bakımında da en meşakkatli konu tüyleridir. Çok sık ve uzun tüylerinin olması düzenli olarak taranmasını ve tüy bakımının yapılmasını gerektirir.

Maine Coon bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, kilo almaya oldukça müsait olmasıdır. Aldıkları kilolar ilerleyen zamanlarda böbrek problemleri yaşamalarına sebep olabilir. Özellikle kısırlaştırma sonrası bu ırkın kedileri kilo almaya oldukça meyilli hale gelmektedir.

Hem uzun tüylü olması hem de kilo almaya meyilli olması, Maine coon ırkı kedilerin beslenmelerine de özen gösterilmesini gerektirmektedir. Besin değeri olarak yetersiz ve kalitesiz mamalar, aşırı tüy dökülmelerine yol açabileceği gibi kedinizin böbreklerinde de kristalizasyona sebep olabilir. Kedi idrarını yaparken canı yanabilir, önüne geçilmezse de böbrek yetmezliği yaşayabilir.

Aşırı kilo almasını önlemek için lifli ve sebzeli mamalar tercih edilebilir. Böbrekleri için de özellikle böbrek taşlarına karşı önleyici formüllerle üretilmiş mamalar Maine Coon kedileri için ideal bir tercih olacaktır.

Yorum Yaz