Kedi Türleri

Mavi Rus Özellikleri

Mavi Rus Kedisi
4.1/5 - (20 votes)

Genel Bilgi

Yer:Rusya/Büyük Britanya
Renkleri:Parlak mavi; mavi gölgeler tercih sebebi; kafa üstü tüyleri gümüş rengi; tüy uçlarındaki gümüş rengi Mavi Rus’a parlak bir görünüş veya gümüş parlaklığı veriyor. Dip renk ile uç renk arasında net bir
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: çok canlı, sevecen, misafirlere sevgi gösteren
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:6)

Çocuklarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 6

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:6)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 6

Bakım İhtiyacı (Ortalama:4)

Taranma: 3

Genel Bakım: 5

Açıklama

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue), pek çok Kedi türünün aksine oldukça sakindir. Sevgisini çevresindeki insanlara göstermeyi sever ve fazlaca zekidir. Ayrıca çok oyuncu olan Mavi Rus Kedisi, pratik zekalıdır ve insanları hareketleriyle hem eğlendirir hem de güldürürler. Kafa yapıları uzun ve üçgenimsidir, tepeleri ise düzdür. Göz şekilleri yuvarlaktır. Burunları, ortalama bir büyüklüğe sahiptir. Tüyleri seyrektir. Bu nedenle kulaklarında hiç tüy yokmuş gibi gözükür.

İnsanlarla yaşamayı seven, sıcak kanlı Kedi ırklarından birisi olan Mavi Rus Kedileri’nin vücut hatları da oldukça zarif ve asildir. Kemikleri ince ve belirgindir, sık kasları vardır. Patileri ufaktır, yuvarlak biçimlidir. Kuyruğu başladığı noktada kalındır ve uçlara gidildikçe incelir. Mavi Rus Kedisine dokunulduğu zaman ipeksi bir his verir, tüyleri çift katlıdır. Esnek ve seyrek olan tüyleri de gövdesinden daha kabarık görünür.

Tüy bakımı oldukça kolay olan Mavi Rus Kedisini 2-3 günde bir tüyleri dik kalacak şekilde fırçalamak yeterlidir.

Russian Blue Kedi

Kökeni tam olarak bilinmemekle beraber, ilk kez Rusya’da görülmüştür. Daha sonra Avrupa’dan tüm dünya’ya yayılmıştır.

Bilinen bir söyleyişe göre bu Kedi ırkı kraliçe I. Elizabeth tarafından İngiltere’ye getirtilmiştir. Eski zamanlarda Archangel Kedisi olarak bilinirken, bir İngiliz Kedi gösterisinde yabancı mavi Kedi olarak isimlendirilmiştir. Bu Kedilerin Amerika’ya seyahatleri ise, 1880’li yıllara dayanmaktadır. İsveç ve İngiltere’den sonra Amerika’da da ün kazanmıştır. Sonrasında ise Asya ve Avrupa’da tanınan Mavi Rus Kedisi, şuanda dünya’da en çok sahiplenen Kedi ırklarından birisidir.

Yorum Yaz

2 Yorum