Kedi Türleri

Mısır Mausu (Egyptian Mau) Özellikleri

Egyptian Mau 2
2.8/5 - (9 votes)

Egyptian Maular Özellikleri

Genel Bilgi

Yer:A.B.D
Renkleri:Gümüş rengi; bronz rengi; duman rengi
Bakım:Bakımı oldukça kolay, haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: çok canlı, hareketliliğini göstermeyi arzulayan, ilgi ve özen isteyen, inatçı ve yılmaz
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:6.5)

Çocuklarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:9)

Oyunculuk: 9

Hareket İhtiyacı: 9

Bakım İhtiyacı (Ortalama:4.5)

Taranma: 2

Genel Bakım: 7

 

Açıklaması

Egyptian Mau’nun kökeni Avrupa ve Kuzey Amerika’dır.

Oldukça gelişmiş bir kas yapısına sahip olan Egyptian Mau’nun vücut hatları orta boyutlardadır. Kendine has harika benekleri onu eşsiz kılar. Ağırlığı 2,5 kilo ile 5 kilo arasında değişir. Uzun kuyruklara sahiptir ve vücudunda boynundan aşağıya doğru inen çizgileri bulunur. Pembe, dik ve geniş bir kulak yapıları vardır. Dolgun sayılmayacak ve kemikli yanakları ile oldukça küçük ağızları bulunur. Tıpkı bir bademe benzeyen geniş gözleri 18 aya kadar yeşil ve açık renktedir. 18 ayın üzerindeki kedilerde ise amber rengine döner.

Kedi ırkları arasında belki de en sosyal karaktere sahip cinstir. Atletik vücutları ve doğa yaşamına yatkın olan bu kediler ev/apartman hayatına da oldukça kolay adapte olabilirler.

Oldukça oyuncu neşeli ve canlıdırlar. Çok sevecen karaktere sahip Egyptian Mau kedileri aynı zamanda sahiplerine de bağlıdırlar. Yumuşak ve rahatlatıcı bir ses tonuna sahiptirler. Dört farklı özgün renge sahiptir. Duman, bronz, gümüş ve siyah duman renginden birine sahiptirler. Her rengin üzerinde kendine has desenleri vardır.

Bakımı

Egyptian Mau Kedilerinin tüy bakımını rutin olarak yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ellerinizi tüylerinin arasında hafifçe gezdirmeniz çok hoşlarına gidecektir. Bu ırk sevilmekten büyük keyif duyar.

Beslenmesi

Ana mamaları her kedide olduğu gibi kuru mamalardır. Bunun yanında konserve tarzı yiyeceklerden oldukça hoşlanan Egyptian Mau cinsi kediler, evde pişirdiğiniz yemeklerden de tatmaya bayılırlar.

 

Yorum Yaz