Kedi Türleri

Oriental Shorthair Özellikleri

Oriental Shorthair 6
4.4/5 - (9 votes)

Genel Bilgi

Yer:Büyük Britanya/A.B.D
Renkleri:300’ün üzerinde renk ve şekil görülebilir. Popüler olan renkler baskın; duman rengi; gölgeli; iki renkli; kesit renkli; gri ve kahverengi çizgili
Bakım:Bakımı oldukça kolay, haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:Zeki, meraklı, Siyam kedisinden daha uysal, dolaşmaktan hoşlanan, oldukça dost ve sezgileri kuvvetli
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:6.5)

Çocuklarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 5

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:8.5)

Oyunculuk: 9

Hareket İhtiyacı: 8

Bakım İhtiyacı (Ortalama:5.5)

Taranma: 2

Genel Bakım: 9

Açıklama

Oriental Shorthair, evcil Kedi olarak bakılacak en güzel cinslerden biri olarak göze çarpmaktadır. Son yıllarda pek çok hayvansever tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Oriental Shorthair cinsi kediler yumuşak ses tonuna sahip olup, çok girişken olarak göze çarpmaktadır. Vücutları oldukça kaslıdır. Dişiler gelişimlerini erkeklere göre daha çabuk tamamlamaktadır. Zeki, meraklı ve Siyam kedileri gibi uysal bir karakteristik özellik gösterir. Avlanma özelliğine de sahip olan bu kediler evde yaşadıkları zaman çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlarla oynamaktan büyük bir keyif alır.

Oriental Shorthair, 1950’li yıllarda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Bu kediler Siyam kedisine benzer bir değişim geçirerek bu hale gelmiştir. Görüntü olarak Siyam kedisi ve Shorthair cinsi kedilere benzerlikleri ile dikkat çekmektedir.

Uzun vücut yapılarına sahip bu kediler zayıf bir görüntü çizerler ve ağırlıkları 4-6 kilo arasındadır. Vücutlarının kaslı olması, avlanma sırasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Oriental Shorthair cinsi kedilerin bakımı da oldukça kolaydır. Tüy yapısı olarak sık ve dolgun bir yapıya sahip olan bu kedi cinsinin haftada bir kere bakımının yapılması ve tüylerin taranması yeterli olacaktır.

Yorum Yaz