Kedi Türleri

Sphynx Kedisi Özellikleri

Sphynx
2.7/5 - (3 votes)

Genel Bilgi

Yer:A.B.D/Hollanda
Renkleri:Farklı şekillerde tüm renkler; beyaz madalyon rengi ve benekler görülebilir.
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; kıvrımlı derisi ve de büyük kulakları düzenli olarak temizlenmeli.
Karakter Özelliği:çok sevecen, nazik, misafire karşı oldukça sevgi gösteren, oyuncu
Tüy Şekli:Kısa, hemen hemen kel
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:9)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 10

Sadakat: 10

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:9)

Oyunculuk: 10

Hareket İhtiyacı: 8

Bakım İhtiyacı (Ortalama:10)

Taranma: 10

Genel Bakım: 10

 

Açıklama

Sphynx, farklı ve kendine has görünümü sayesinde son yılların en popüler kedi ırkları arasında yerini almıştır.

Temel karakter özellikleri arasında sahibine son derece bağlı olması yer alır. Zeki ve oyuncu bir yapısı vardır. Ağırbaşlıdır. Yeni alındığında sahibine karşı biraz utangaç davransa da, aslında cana yakın ve girişken bir karaktere sahiptir.

Sphynx

Dış Görünümü

Sphynx kedileri tüysüzdür. Kulaklarında, yüzünde ve patilerinde çok kısa tüyleri bulunur. Genelde bıyıksızlardır. Kendilerine özgü bazı özellikleri vardır. Kulakları üçgendir. Ağzı dışa doğrudur. Burnu kıvrıktır. Çene yapısı düz, kemikli ve güçlüdür.

İnce görünürler ancak kaslıdırlar. Kuyrukları uzundur. Tüysüz bir yapıları olduğu için bakımları yapılırken hassas yöntemler seçilmelidir. Vücut losyonları ve kremleri tercih edilmelidir.

Genel Bilgiler

Sphynx kedileri, 1960’lı yıllarda ilk kez Kanada’da üretilmişlerdir. İlk başta tüylü doğarlar, büyüdükçe ilginç bir şekilde tüy dökerek, tüysüz kalırlar.

Son derece sadıktırlar. Karakterli bir yapıları vardır. Beyni oldukça gelişmiştir. Kaçma huyu yoktur. Kaybolsa bile evinin yolunu bulabilir.

Ağırlığı, 3.5-7 kg. arasında değişir. Dişilerin eşleşme istekleri 2 yılda bir olur. Üşümelerini engellemek için yüksek kalorili besinlerle beslenmelidir. Yazın güneşten uzak tutulmalıdır. Güneşe fazla maruz kaldıklarında vücudunda yanıklar oluşabilir. Derileri ıslak bezle düzenli olarak temizlenmelidir. İlk doğduklarında derileri buruşuk bir yapıda olmaktadır.

Yorum Yaz

1 Yorum