Kediler

Evde Kedi Beslemek Zararlı Mıdır?

evde kedi beslemek
1.8/5 - (44 votes)

Evde kedi beslemenin zararları, genellikle hijyenik açıdan problemlerdir. Bunun dışında herhangi bir yüksek derecede önemli bir problem bulunmamaktadır. Fakat bu hijyenik problemler zamanla insan sağlığını da tehdit eden problemlerdir. Günümüzde kedi maması ve kedi kumu gibi kedilerin evlerde yaşamlarını kolaylaştıran ürünler yaygınlaştıkça evlerde kedi beslemek çok daha kolay bir hal aldı. Kimi insanlar sadece arkadaş olması için, kimi insanlar evde beslenebilecek hayvanları sokaklardaki tehlikelerden ve hastalıklardan korumak için, kimi insanlarda içlerindeki hayvan sevgisi nedeniyle kedi beslemektedir.

Evde kedi beslemenin zararları arasında bulunan önemli bir hijyen problemi ise kokudur. Evde beslenen hayvan türlerinin çoğunda da mevcut olan; kıl ve tüy dökme durumu kedilerde de mevcuttur ve düzenli ve sürekli temizlik yapılmadığında mobilyalardan, giysilere kadar evin birçok noktasında kıl ve tüylerle boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Kıl ve tüyler yalnızca görüntü ve temizlik açısından sorun değil insan sağlığına da oldukça büyük tehditler yaratabilmektedir. Evdeki yiyeceklerin de içine girebilen kedilerin tüyleri ve kılları insan vücuduna girdiği zaman dışarıya atılamadığı taktirde sonu ölümle biten rahatsızlıklara neden olmaktadır. Öte yandan sürekli temizlik yapmak gerekir.

Evde kedi beslemenin zararları arasında kedilerin eşyalara zarar vermede bulunmaktadır. Kedilerin özellikle tırnaklarını yumuşak yüzeylere geçirerek oynamaları zamanla; yatak, koltuk gibi eşyaları kullanılmaz hale getirebilmekte, sürükleyebildikleri küçük eşyalara dişlerini ve tırnaklarını geçirdikleri için onları kullanılmaz hale getirebilmektedirler.

Bununla birlikte kedilerin üreme dönemlerinde çıkardıkları sesler ve gürültüler de özellikle apartman hayatı içinde uygunsuz durumlara ve tabii ki şikâyete sebep olabilmektedir.

Özellikle küçük apartman dairelerinde kullanılan kedi kumu, balkon benzeri hava alabilen bir yerde bulundurulmuyorsa ve evin içinde tutuluyorsa bu durum çoğunlukla rahatsız edici dışkı kokularının evde yayılmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca kediler özellikle de yine üreme dönemlerinde evin farklı noktalarına idrarlarını yapabilmektedirler, sindirim sistemlerini rahatlatmak için sık sık kusabilmektedirler.

Burada belirtmemiz gereken en önemli nokta; bakımı yapılmamış ve bakteri barındıran, çiğ et yiyen, aşıları tam olmayan, parazitle temas eden ve bu parazitleri dışarı atarlarken tüylerine bulaştıran kedilerin evde beslenmek için sokaktan alınmasına dikkat edilmeli. Bu kedilerin  tüyleri büyük ölçüde insan sağlığına zararlıdır. Böyle bir durumda da; bizler, parazitin dışarı atılmasından 1 gün içerisinde solunum yoluyla veya ağızdan temas edersek kaparız.

Sonuç olarak; kediler, iyi bir arkadaş olabilseler de zararlarının da olabileceği unutulmamalı, evde beslendikleri zaman yaratacakları problemlerin önemi göze alınmalı ve sorumlulukları alınabiliyor mu detaylı bir şekilde düşünerek karar verilmelidir.

Yorum Yaz

4 Yorum