Kediler

Kediler hakkında bilgiler

Kediler hakkında bilgiler
4.1/5 - (62 votes)

Kediler en çok tercih edilen evcil hayvanların başında gelmektedir. Yumuşacık tüyleri, sevimli gözleri, çeşitli renkleri ve oyunculuklarıyla Kediler, tahminen 9000 yıldır insanların en iyi arkadaşlarından biri olarak evlerimizi şenlendirmektedir.

Her birimiz hayatımızın çeşitli dönemlerinde bu tüy yumaklarıyla ilgilensek de onları ne kadar iyi tanıyoruz? Kediler hakkında bilgi almak için doğru yerdesiniz.

Kediler hakkında bilgiler

Kedilerin 9000 yıldır bizimle birlikte olduklarını söylemiştik. Kedilerin evcilleştirilmesi de işte o kadar eskiye dayanır. Kedileri, Mısırlıların evcilleştirdiği sanılmaktadır. Üstelik Kediler, yalnızca bir evcil hayvan olmanın çok ötesindeydi. O dönemlerde öldüklerinde mumyalanacak kadar değer verilen Kediler, kutsal ve değerli hayvanlar olarak görülmekteydi. Bunun yanı sıra Asya, Avrupa, Hindistan gibi pek çok yerde de çok uzun yıllardan beri sevilen ve evlerin içine kadar sokulan nadir canlılardan biridir.

Kediler yuvarlağa yakın başlarıyla son derece sevimli bir yüz hattına sahiptir. Özellikle yuvarlak gözleri onlara daha şirin bir hava katmaktadır. Bıyıkları son derece uzun ve hassastır. Yerine göre bu bıyıklar denge ve dokunma işlevi görmektedir. Kedilerin kulakları da son derece keskindir. Bir insana göre kıyaslarsak, Kedilerin 20 kat daha iyi duyabildikleri düşünülmektedir.

Her Kedi adeta bir insan gibi farklı karakterlere sahiptir. Kimisi çok oyuncuyken, kimisi sürekli uyumaktan hoşlanır. Kimisi agresif, kimisi son derece uysaldır. Bütün bu huylarıyla Kediler, yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır.

Yorum Yaz

2 Yorum