Kediler

Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
3.6/5 - (5 votes)

Kediler hakkında bilinmesi gereken en önemli unsur kedilerin aslında yıkanmaması gerektiğidir. Van kedileri ve yıkanmaya alışmış kedileri yıkarken kullanılması gereken şampuan ise mutlaka kedi/köpek şampuanı olmalıdır. İnsan şampuanlarında bulunan PH değeri kedilere zararlıdır.

Kediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler genetik özellikleri gereği zaten rutin olarak günün belirli kısımlarını temizliğe ayırırlar ve tükürüklerinin temizleyici özelliğinin yanında dillerinin papiller yapıda olmadı tarama ihtiyaçlarının da ortadan kalkmasına sebep olur.

Kedilerin ulaşamadığı kısımlar var elbette kendilerini temizleme esnasında o kısımları fırça yardımı ile sizler temizleyebilirsiniz. Eğer bir kediyi küçüklüğünden itibaren yıkamamış ve bir anda yıkamaya karar vermiş iseniz mutlaka sırt kısmından yıkamaya başlayın aksi halde ağır tepkiler vereceklerdir.

Kediler hakkında bilinen diğer bir yanlış ise kedi tüyünün ve köpek tüyünün kiste sebep olduğu, karaciğeri ve böbrekleri çürüttüğü yönündedir. Bu durumlar tamamen yanlış bilgilerdir kedi ve köpek tüyleri asla insanlara zarar vermez.

Kist Hidatik nedir?

Kist hidatik hastalığı kedi ve köpek tüylerinde var olan bakterilerin insanlara bulaşması sebepli çıkan bir hastalıktır. İnsanlarda tedirginliğe yol açan bu hastalığın sebebi kedi kılı veya köpek kılı ile alakalı yoktur. Eğer kedinizi veyahut köpeğinizi sürekli parazit bakımını ile koruyorsanız hiçbir şekilde tüy değişim zamanlarında özellikle korkmanıza gerek kalmaz.

Yorum Yaz

2 Yorum

  • BENİMDE KEDİ VE KÖPEGİM VAR İKİSİ BİRBİRİYLE GAYET İYİ ANLAŞIYORLAR HER İKİSİDE YAVRU VE KIZ KEDİM VAN KEDİSİ İKİ GÖZÜDE KEHRİBAR VE GOLDEN RETRİVER ODA KÖPEĞİM VE ODA KIZ ODA YAVRU VE BENİM KEDİM SUYU SEVEN TEK KEDİ KENDİ İSTEĞİYLE SUDA YIKANIYOR VE KUCAĞI ALINMAKTANDA HOŞLANMIYOR GOLDEN RETRİVER İSE ÇOK CANA YAKIN BİR KÖPEK KİME SORSANIZ BU IRKI TANIR ÇÜNKÜ GOLDEN RETRİVER DÜNYANIN EN MEŞHUR KÖPEĞİDİR VE AYNI ZAMAN DA İNSANLARLA HAYVANLARLA VE BEBEKLERLE ÇOCUKLARLA ÇOK İYİ ANLAŞIR