Kediler

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Kediler Hakkında Bilinmeyenler
3.1/5 - (9 votes)

Bu yazımızda, özünde göründüğünden daha yırtıcı ve tehlikeli olan Kedilerin anatomisinden ve yapısından bahsedeceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz, uzaktan bakıldığında çok sevimli ve masum gibi görünen Kediler (bunlara evcil kediler de dahil) göründüğü kadar masum olmamakla birlikte, bizler yanında değilken sadece avlanmaya programlanmıştır. Kedilerin ayak yapılarına dikkatle bakarsak, hep ileriye gidecek gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Geri geri gidebilme özelliği olsa da bu çok zordur.

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Kedilerin bir diğer dikkat çeken özelliği ise, nereden zıplarlarsa zıplasınlar sürekli olarak 4 ayak üzerine düşmeleridir. Vücut yapıları gereği 270 derece kıvrıma ulaşabilen Kediler, aslında bu yüzden halk arasında tabir edilen 9 canlı özelliği ile bilinir.

Kedilerin ortalama ömrü 15 yıldır. Fakat ev ortamında yaşadığı sürece bu süre 20 yıla kadar çıkabilir.

Kedilerin bıyığı, tüylerinden 3 kat daha kalındır. Bıyıklar tarafından algılanan hareket, diplerinde bulunan sinirler sayesinde beyine iletilerek aksiyon konusunda bilgilendirilir.

Kediler sıvı tüketirken dillerini çok hızlı hareket ettirebilirler.

Kedi beyni 20-30 gram ağırlığındadır. Diğer memeli hayvanlarla kıyaslandığında beyinleri vücutlarına göre oldukça büyüktür.

Yorum Yaz