Kediler

Kediler Nasıl Görür ? Renk Körü Müdür ?

3/5 - (2 votes)

Evcil denince aklınıza ilk gelen hayvanları saymanız istense, saymaya mutlaka kedi ile başlarız. Evin kimi zaman neşesi, kimi zaman yalnızlıkların, dertlerin paylaşıldığı kedilerin gözlerinin ve bakışlarının ne kadar tatlı ve güzel olduklarını anlatmaya gerek yok. Güzel bakışlı kedinizin dünyayı bizim algıladığımız şekliyle görmediğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda kediler nasıl görür, renk körü müdür, sorularına sizin için cevap aradık.

Kimi zaman bir ip yumağının kimi zaman bir kelebeğin peşinden koşarken bizlere mutlu bir gülümseme yaşatan kediler aslında tüm renkleri göremiyorlar. Kırmızının ve sarının, morun ve eflatunun tonlarının kediler için çok da büyük bir önemi yok. Çünkü onlar yalnızca mavi ve yeşili seçebilme yeteneklerine sahipler.

Kediler Nasıl Görür? Renk Körü mü ?

Kediler görme eylemlerini diğer tüm kedigiller de olduğu gibi, avcılık ve avın hareketlerine odaklanarak gerçekleştiriyor. Harekete son derece duyarlı keskin gözleriyle bizim gözlerimizden çok daha fazla imgeyi kolayca yakalayabiliyor. Söz gelimi bizimle birlikte televizyon izleyen kedimiz, bizim ekranda fark edemediğimiz, göremediğimiz pek çok elektronik imge ve işareti kolayca fark edebiliyorlar. Ancak tüm görme işlevinin tek bir amacı var. O da avlanabilmesini sağlayabilmek için avının hareketini yakalayabilmek. Bu nedenle tüm dikkati ve aynı zamanda görme eylemleri harekete odaklanıyor. Örneğin elimizdeki ip yumağını yere doğru fırlatırken, kedimiz ne elimizi ne de ipin üzerine düştüğü halıyı fark edemiyor. Onun için önemli olan yumağın hareketi olduğu için görme eylemindeki odağı yalnızca ip yumağı oluyor.

Kediler Geceleri Bizden Çok Daha İyi Görüyor

Gündüz öğle saatlerinde kedinizin sağda solda uyukladığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun en temel nedeni kedinizin tembelliği değil, güneş ışınlarının özellikle öğlen saatlerindeki ışınlardan gözleri çok çabuk rahatsız olması. Ancak geceleri ay ışığı olmadan bile olağanüstü gece görüş yeteneği ortaya çıkıyor. Bizim el feneriyle bile göremediğimiz çok küçük nesneleri ve küçük hareketleri kolayca görebiliyorlar. Bu aynı zamanda kedilerin biyolojik olarak geceleri avlanmaya programlanmış hayvanlar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Yakın Mesafeler Onlar İçin Çok Bulanık

Kedilerin presbit, yani yakını bulanık gören hayvanlar olduğunu biliyor muydunuz? 50 santimetreye kadar her şeyi bulanık gören kediler, yakındaki nesneleri kolayca algılamalarını sağlayan bıyıklara sahipler. Bıyıkları sayesinde gelişmiş koku alma duyuları yakını bulanık görme sorununa çok daha iyi bir çözüm sunuyor. Kediler renk körü olsada 50 cm yakınları için onların bıyıkları var

Tüm Hareket Eden Nesneleri Kolayca Görebiliyor

Kedilerde göz ve beyin, her hareketi kare kare ayrıştırarak görüyor. Bu nedenle ağaçlar onlar için bir yığın, çünkü o hareket eden şeyleri durağan cisimlerden kolayca ayırabiliyor. Kedilerin bu özellikleri onların usta birer avcı olmalarını sağlayan en büyük yetilerinden.

 

 

Yorum Yaz