Kediler

Kedilerin Özellikleri

Kedilerin Özellikleri
4.8/5 - (317 votes)

Kedilerin Özellikleri

Kedi Özellikleri ve Bilinmeyenler

– Kedilerin özellikleri arasında bilmediğimiz o kadar çok özellik bulunuyor ki. 500 milyon evcil Kedi türü bulunuyor mesela. Ama biz bu kedilerin sadece birkaç yüz tanesini biliyoruz. Aynı zamanda kediler tüm hayvanlara kıyasla en çok uyuyan hayvanlardır. Günde en az 14 saat uyudukları birçok kişi tarafından bilinir. Bu açıdan ele alındıklarında aslında oldukça tembel hayvanlardır.

– Kedilerin özellikleri arasında en ilginç olanlarından biri de köprücük kemiklerinin olmamasıdır. Bu yüzden de kafalarının sığdığı her yerden kolayca geçebilme özelliğine sahiptirler.

Kediler sadece insan türüne miyavlarlar. Kendi türleri arasında iletişim kurarlarken çok daha farklı sesler çıkartırlar ve ayrı bir dil kullanırlar.

– Kedilerin özellikleri arasında renk körlüğü de vardır. Fakat bu konuda insanlarla bir ortak yanları bulunmaktadır. İnsanların renk körlükleri kedilerde de vardır. Yani kırmızı yeşil ya da yeşili kırmızı görmek gibi. Aynı zamanda gözleri 185 derecelik bir açıyla görebilmektedir.

– Kediler kendilerini tımar ederken yani tüylerini yalayıp temizlerken, hayatlarının yüzde otuzluk kısmını bu işe harcamaktadırlar. Aynı zamanda bu sırada kullandıkları sıvı da, boşaltım sistemlerindeki sıvıdan daha fazladır. Bu yüzden Kediler en temiz evcil hayvanlardan biridir.

– Yedikleri tüylerini de boşaltım yoluyla çıkartırlar. Evcil hayvanlar arasında çiş ve dışkı eğitiminin en kolay verildiği hayvanlar olduğu da unutulmamalıdır. Dışkısını ya da çişini yaptıktan sonra da özenle kendini temizlemekte ve bu konuda sizin yardımınıza ihtiyaç duymamaktadır.

Yorum Yaz