Kemirgenler

Çinçilla : Doğal Hayatı, Beslenmesi, Kürkü

4.8/5 - (74 votes)

Ülkemizdeki serüveni 90’lı yılların başlarına rastlayan Çinçilla ya da Çinçilya; Peru, Şili, Bolivya gibi Güney Amerika ülkelerinin tavşanıdır. Adının ve ülkemize ilk kez getirilişinin nedeni, yeryüzünde dokunabileceğiniz en yumuşak ve hafif kürke sahip oluşudur. Bu memeli kemirden olan tatlı hayvanlar evcil hayvan olarakta beslenebilir.

 

NOT: Çincilla hayvanının kürkü ile ilgili yazılar sadece bilgi amaçlı verilmiştir. Hayvan sitesi her türlü kürk ticaretine kullanımına karşıdır.

Çinçilla Doğal Hayatı

Doğal yaşam alanı Güney Amerika Ant Dağları’dır. Genellikle mağara ve kayalarda bulabildikleri yarıklarda yaşayan bu küçük ve şirin canlıları diğer tavşanlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri sürdürdükleri sosyal yaşam ve düşmanlarına karşı sahip oldukları korunma sistemleridir. Çinçilla, doğal yaşam alanlarında yaklaşık yüz bireyden oluşan koloniler halinde yaşamını sürdürür. Koloni halinde yaşamaları onların aynı zamanda avcılara karşı da korunmalarında etkilidir. Korunma yöntemleri arasında birkaç farklı mekanizmaya daha sahiptirler. Küçük bedenlerini kaplayan tüyleri düşük ışık altında kayalardan neredeyse ayırt edilemezler. Bu özellikleri onların özellikle baykuş, tilki, yılan gibi gece avcılarından kendilerini korumalarında yardımcı olur.

Uzun Kuyrukları İle Çok İyi Bir Zıplayıcıdırlar

Çinçilla, sahip olduğu uzun kuyruğunu bir denge mekanizması gibi kullanarak da uzağa zıplayabilmek için kendi dengesini sağlar. Güçlü arka bacakları türevi tavşanlarda olduğu gibi onların çok iyi birer zıplayıcı olmalarını sağlar.

Çinçilla Ne Yer? Çinçilla Beslenmesi

Doğal yaşam alanlarında otlar, ağaç ve bitki kökleri, tohumlar, meyve ve çeşitli bitkilerle beslenen otçullardır. Ana öğünleri arasında ağaç kavuklarının ve yabani bitki tohumlarının olduğunu da belirtmeliyiz. Tüm gece beslenen hayvanlarda olduğu gibi Çinçilla da geceleri beslenirler. Beslenmelerini sürdürebilmeleri için yaşam alanlarının suya yakın olması kadar kuru ot ve bitki tohumlarına yakın olmaları onlar için büyük önem taşır.

Bu küçük şirin hayvanlar, evcilleştirildikleri dönemden itibaren, kürklerinin değerli oluşu nedeniyle endüstriyel amaçlarla beslendikleri gibi, şirinlikleri, zararsız oluşları ve kolay beslenme özellikleriyle evcil olarak değerlendirilirler. Günlük olarak sadece akşamları beslenen Çinçilla için bir yemek kaşığı yem yeterli olmaktadır. Daha parlak ve güzel görünümlü tüylere sahip olabilmeleri için fosfor ve yağ içeren yemler tercih edilmektedir. Kemirgen oluşları nedeniyle preslenmiş taneli yemler(pelet) kullanılmaktadır.

Çinçilla Kürkü

Dünyadaki en kaliteli ve hafif kürkler çinçilla kürkleridir. Bu nedenle endüstriyel amaçlı olarak üretimi yapılan çiftlikler bu hayvanların yetiştirildiği yerlerdir. Bir çinçilla kürkü yaklaşık olarak 30-40 gram gibi çok hafif bir ağırlığa sahiptir. Kürklerinin bu kadar talep edilmesinin en önemli nedeni hafifliği ve gerçekten dokunabileceğiniz en yumuşak kürk oluşudur.

Kum Banyosu Onlar İçin Büyük Bir Eğlence Kaynağı

Çinçilla’yı evinde ofisinde besleyenler kadar, endüstriyel amaçlı yetiştirme yapan çiftlikler de dahil, tamamının kafeslerinde küçük bir kum havuzu bulunur. Bu bölüm çinçillanın burada yuvarlanarak stres attığı, eğlendikleri bölümdür.

Ancak yaptıkları kum banyosu onların yalnızca eğlenelerini sağlamaz, diğer kemirgenler gibi birbirlerini yalayarak temizlenmedikleri için yaptıkları kum banyosu aynı zamanda tüylerinde biriken yağların emilmesini sağlayarak onların temiz ve yumuşak kalmasını sağlar. Yağ emici özellikte kum kullanımı bu nedenle önemlidir. Her kum bu işlemi görmeyecektir. Sepiyolit veya volkanik özellikteki yağı emici kumların kullanılması gerekmektedir.

 

Yorum Yaz