Kemirgenler

Omurgalı Kemirgen: Fare

Omurgalı Kemirgen: Fare

Omurgalı Kemirgen: FareFareler kemirgenler sınıfında incelenen canlılardandır. Fare omurgalı bir canlıdır. Esnek vücut yapısına sahip olması diğer canlılardan ayrılan en önemli özelliğidir. Yaşadıkları alanlara göre farklı isimler ile anılırlar. Ev faresi, lağım faresi, kör fare, çatı faresi gibi türleri bulunmaktadır. Ev faresi lağım faresine oranla daha küçük yapıya sahiptir ancak insanlar üzerinde bırakmış oldukları etkiler aynı derecededir.

Fare kemirgeni bulaştırmış olduğu hastalıklar sebebi ile pek çok insanın sağlık sorunu yaşamasına neden olurlar. Eski yıllarda bulaştırmış olduğu veba hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiş olan pek çok insan olmuştur. Kemirgen olan bu canlı güçlü dişlere ve tırnaklara sahiptir. Kendilerinden oldukça küçük olan deliklerden dahi geçebilmektedirler. Esnek yapıları sayesinde çatılarda rahatlıkla gezinirler. Evde fare daha çok geceleri aktif halde görülür. Gündüzleri yuvalarına çekilirle ve toplu halde yaşamayı tercih ederler. Fare ısırığı ciddi anlamda sağlık sorunu yaşatabilmektedir. Kendi doğal ortamında besin ihtiyacını karşılayamayan fare evlerimizin içerisine gelerek bizleri ısırır. Isırırken ağzından salgılamış olduğu morfin özelliğindeki salgısı ile ısırılan alanı uyuşturur. Birey ısırıldığının geç farkına varır. Şiddetli kaşıntılar dairesel şekillerde kızarıklıklar ve şişkinlikler meydana gelir. Cildi hassas olan kişiler de daha ağır sonuçların yaşanmasına neden olurlar. Fare ısırığı ile karşı karşıya kalan bireylerin mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gereklidir. Genellikle burun, kulan memesi, parmaklar gibi alanları ısırırlar.

Fare ilaçlama yapılmadığı sürece bu kemirgenler bulundukları alanlarda hızlıca çoğalacaklardır. Önlem alınması ve uzaman kişiler ile iletişim halinde olunması gereklidir. Fare ilaçlama farelerin türlerine ve bulundukları alanlara göre farklılık göstermektedir. İlaçlama yapılmadan önce bu canlının hangi alanlarda ne derece bulunduğu tespit edilmelidir. Fare ilacında kullanılan ilaçlar farelerin sevdikleri maddelerden yapılır. Sıklıkla bulundukları alanlara uygulanır. Fare ile mücadele de etkili çözüm hiç kuşkusuz ilaçlama yaptırmaktır. Sağlık bakanlığınca onaylı olarak çalışmakta olan firmalardan yardım alınmalıdır. Fare ilaçlama sıvı ilaçlama yöntemi ile yapılmalıdır. Dışarıdan alınacak olan hiçbir ilaç bu kemirgenlerin yok olmalarını sağlamaz. Fare ilaçlama hizmeti vermekte olan firmamızdan yardım alarak bu zararlı canlılardan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yaz