Kemirgenler

Sincap Beslemek

2.3/5 - (21 votes)

Son yıllarda evde sincap beslemek yeni bir evcil hayvan besleme türüne dönüştü. Ancak sincap beslemenin kedi veya köpek gibi evcil hayvanlar beslemekten çok farklı olduğunun bilinmesi gerekir. Ülkemizde sincap beslemek yasal değildir. Birçok insan evde sincap beslemenin yasak olduğunu bilmiyor veya bunu görmezden geliyor. Oysa doğal ortamından koparılan hassas hayvanlar ciddi travmalar yaşıyor.

Sincap beslemek yasal mı ? 

Sincap beslemek yasal değildir ! Kötü bakım ve ilgisizlik, doğaya geri salınma gibi durumlarla karşılaşan sincaplar ölümle burun buruna geliyor. Sincapların evcil hayvanlar olmadığı, ticaretinin, avlanılmasının yasak olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Aksi halde sincap ticareti yapanlar ve avlananlar Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan para cezasına çarptırılır.

Evde Sincap Beslemeyin!

Eğer sincap beslemenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, bu fikri tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Bir sincabı doğasına uygun şekilde besleyip büyütebilmek için çok iyi derecede bilgili ve ilgili olmanız gerekir. Sincap evcil olmayan, kümes hayvanı olmayan bir canlıdır. Onu belli bir alana bile isteye hapsetmek ona yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Bir canlıyı yaşam alanından koparmak, daha sonra onu terk etmek, ev ortamına alışmış bir canlıyı vahşi doğaya salmak demek onu öldürmektir. Türkiye bu suçu tescillemiş ve ceza yaptırımı getirmiş bir ülkedir.

Mecbur Kalırsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer yeni doğmuş bakıma muhtaç kimsesiz bir sincap bulursanız onu yaşatabilmek adına gerekli bakım bilgilerini öğrenerek hareket etmelisiniz. Çokça hassas bir canlı olan sincap doğru bir bakım ve doğasına uygun koşullar ile büyütülmezse travma yaşayacaktır. Sincap beslemenin sadece bir rehabilitasyon sürecine ihtiyaç duyulduğunda meşru olacağını, doğru rehabilitasyon süreci ile doğası ve hayvani kişiliği korunan sincabın doğaya bırakılması gerektiğini unutmayın. “Sincap Bakımı” sayfamızdan bir sincabı nasıl beslemeniz ve onu doğaya nasıl bırakmanız gerektiği hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

1 Yorum