Kemirgenler

Zararlı Kemirgenler

Lağım Faresi
Rate this post

Bilinen en yaygın zararlı kemirgenler adi sıçan, çatı sıçanı ve faredir. Bu 3 tür dünyanın her yerinde görülebilir. Bu kemirgenler birçok hastalık taşır ve onları insanlara geçirirler. Evde fare var ise tehlike tehlike altındasınız demektir. Zararlı kemirgenleri tanımak, taşıdıkları hastalıkları ve onlardan kurtulma yollarını öğrenmek hayat kurtarıcıdır.

Zararlı Kemirgenler ve Özellikleri Nelerdir?

Adi sıçan orta ile büyük arası bir vücut yapısına sahiptir. Ağırlığı yarım kiloya kadr çıkabilir. 17-27 santimetre arasında bir boya sahiptir. Kuyruğu kendi uzunluğundan kısa olan bu canlı genellikle kahverengi renktedir. Yüzebilen bu canlının her türlü su kaynağına yakın yaşadığı görülmüştür. Kapalı alanlarda da açık alanlarda da yaşayabilir,kazabilir, kemirebilir. Kanalizasyonları çöp yığınlarını sever. Adi sıçanlar tüm kıtalara yayılmışlardır.

Çatı sıçanı, adi sıçana göre küçük ve hafiftir. Ağırlığı 300 gram civarında, boyu ise 21 santimetre civarındadır. Rengi siyah olduğu için siyah sıçan da denir. Ayrıca gemi sıçanı diye de bilinirler. Çevik bir yapısı olan çatı sıçanı yükseklere tırmanmakta iyidir. Kemirmeyi özellikle seven bu hayvan ağaçları kendine yer edinmiştir. Ilıman iklime sahip topraklarda yaşayan bu canlı her türlü yerleşim alanında yaşayabilir.

Ev faresi Türkiye’de halk arasında fındık faresi olarak da bilinir. Çok küçük olduğu için lağımda veya açık alanlarda yaşamayı genellikle tercih etmez. Ortalama ağırlığı 15-20 gram civarıdır. Boy uzunluğu 6-10 santimetre arasındadır ve kuyruğu kendi boyuna eşit uzunluktadır. Genel rengi kahverengidir. Küçük ayaklı ve büyük kulaklı yapısıyla orantısız bir görünüşe sahiptir. Sadece evlerde değil birçok farklı yerde görmek mümkündür.

Yaklaşık olarak 200 tane zararlı organizma taşıyan sıçan ve fareler insan sağlığını ciddi derecede tehlikeye atar. Taşıdıkları bazı başlıca hastalıklar şunlardır; veba, salmonella, enfensiyoz sarılık, sıçan tifüsü, rickettsia çiçeği vb.

Yorum Yaz