Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Evde Köpek Maması Yapımı

3.6/5 - (10 votes)

Evinizde çok mu köpeğiniz var? Köpek mamaları size çok mu pahalı geliyor? Evde imkanlarınız varken neden çok para harcıyorsunuz? Köpeklerimizi sürekli ticari mamalarla besliyoruz. Peki ya o mamalar köpeklerimizi için ne kadar sağlıklı ? Hem sizleri hemde köpeklerinizi düşünerekten sizlere ‘ev yemeği’ tariflerini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle köpeğinizi yeni yemek tarzına yavaş yavaş alıştırmanız gerekmektedir. Aksi taktir de köpeğiniz ishal veya kabız olabilir. Mamaya eklediğiniz maddeyi ilk olarak az ekleyiniz. Rahatsiz edici bir durum olmadığı taktir de miktarı arttırabilirsiniz. Bazı sebzeler yasaktır. Bu hususa çok ama çok dikkat edelim. Bu sebzeler; patlıcan,domates,pırasa,ıspanak,patates…

Günlük verilmesi gereken miktar köpeğin ideal kilosunun %3’ü kadardır.Şayet köpeğinizin ikilosu fazla ise bu oranı %2 yapabilirsiniz. Yemeklere hiç bir şekilde tuz ve baharat katmayınız.

Evde köpek maması tarifi

Sizlere bir tarif verecek olursak; 2 kilo sebze tabikide zararlı olabilir hariç daha sonra 1,5 kilo et dana, tavuk, hindi bu karar size kalmış olup göz kararı pirinç malzemelerimizdir. Sizinde gördüğünüz üzere gayet sağlıklı ve proteince zengin yiyecekler tarifimizde bulunmaktadır. Sebzeyi 10 dakika boyunca kaynatınız. Ayrı bir tencerede eti çok kaynatmayın çünkü protein azalır. Eti kaynatığınız suda pirinci haşlayın. Hepsini karıştırıp harmanlayın.Fakat unutmayalım ki bu tarif yetişkin ve sağlıklı bir köpek içindir. Ve emin olabilirsiniz ki köpeğiniz bu yemeği bayılarak yiyecektir. Yaparken bile başımdan ayrılmıyor değil.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu bazı yiyecekler kesinlikle köpeğinize vermeyiniz. Mesela çikolata köpekler için tehlikeli madde içermektedir. Soğan ve sarımsak çok fazla tüketildiğinde kansızlığa yol açmaktadır. Yaş ve kuru üzüm köpeklerde uyuşukluk, kusma, böbrek yetersizliğine neden olmaktadır. Çay kahve ve kakao sinir sistemine etki ederek kalp kasında problemlere yol açmaktadır. Kırsal alanlarda çok uygulanan sofra artıklarıyla besleme köpeklerde uzun vadede ciddi beslenme yetersizliklerine ve metabolizma hastalıklarına neden olmaktadır. En tehlikelisi ise küflü bayat gıdalar köpeği komaya sokabilir, ölüme sebep olabilir. Bide en önemlisi tuz ve şeker. Bu iki gıda insanlarda olduğu gibi köpeklerdede zararlıdır. Görme duyularını çok etkiler ve onları kör edebilir.

Bu hususlara dikkat ettiğinizde göreceksiniz ki köpeğiniz çok sağlıklı olacak. Sizin içinde kolaylık ve maddi açıdan rahatlık sağlayacaktır. Hazıladığınız mamalar için şimdiden ellerinize sağlık.

Yorum Yaz