Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Hiperaktif Köpekler ve Çözüm Önerileri

5/5 - (2 votes)

Köpeklerde hiperaktivite genellikle köpeğin sahibi tarafından aşırı hareketli veya sakinleşmemesinden kaynakalı konulan bir davranış sorunudur.  Çoğu köpek kendi türlerinden dolayı enerjik olabilir, sıkılmış, yeterli egzersiz yapmamış köpekler aşırı hareket gösterebilirler. Köpeklerde hiperaktivite genellikle bu bilgileri göz ardı ederek konulan bir teşhistir.

Özellikle yavru köpekler yeteri kadar egzersiz yapmazlar  ise bulunduğu yerde aşırı hareketlilik gösterebilir.  Kemirme, havlama / ağlama, sürekli yerine dönme veya kapalı ortamda koşmaya çalışma gibi belirtiler köpeğinizin yeteri kadar egzersiz yapmadığı anlamını taşır.  Köpeğiniz sadece sizi görür görmez yerinde zıplıyor, dönüyor, havlıyor ve sağa sola koşuyor olabilir. Bu alışılmış bir davranış olabilir. Köpeğinizi her hareketli gördüğünüzde dışarı çıkarıyor veya onunla ilgileniyorsanız bunu öğrenen köpek sürekli bu davranışları gerçekleştiriyor olabilir. Bu yüzden gerçekten yüksek enerjiye sahip olup olmadığı veya sadece sizden bir şey istemek için bu şekilde davranıp davranmadığını iyi anlamak gerek.

Hiperaktif Köpekler Nasıl Sakinleştirilir ?

Özellikle fazla enerjik olmayan, hareketli olmayan köpek türleri için yediği mama önemlidir. Yüksek enerji içeren mamalar aynı insanlarda olduğu gibi hareket ihtiyacı doğurur. Bunları kullanıyorsanız köpeğinizin hiperaktif sorununu çözmek için az enerjili mamalara geçmeyi deneyebilirsiniz.

Köpeğinizin aşırı hareketli durumlarında onu görmezden gelebilirsiniz. Dokunmak, konuşmak hatta bakmak bile onunla temas sayılır. Hiç bir şekilde bir temas kurmayarak davranışlarını inceleyebilirsiniz.

Yüksek enerji = az egzersiz. Her zaman dendiği gibi yorgun köpek en iyi köpektir. Uzun yürüyüşler veya eğitim çalışmaları aşırı hareketli köpeklerin bir süre sonra enerjisini kesin olarak azaltacaktır. Özellikle köpeklerin serbestçe diğer köpekler ile oynayabileceği hayvan parkı alanları veya çevrenizdeki diğer alanları köpeğinizin enerjisini atmak ve onu sakinleştirmek için en iyi çözümlerden biridir.

Eğer sizde hiperaktif bir köpek beslediğinizi düşünüyorsanız nasıl çözüm ürettiğinizi lütfen yorum olarak yazın :)

 

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Merhaba, 11 yaşındaki Golden cinsi köpeğimin arka bacağı mesaneye kadar şiş. Veteriner hekimimiz biyopsi yaptı, temiz çıktı rapor elimde. Şişliğin düzelmesi için yardım istiyorum. Ne yapabilirim.