Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.7/5 - (3 votes)

Köpek almaya karar verdikten sonra ilk olarak alınacak olan Köpeğin sağlıklı olup olmadığına bakılmalıdır. Bir Köpeğin sağlıksız olduğu ilk anda anlaşılır. Hareketsiz Köpekler sağlıksız köpeklerdir. Canlı görünen, dokunulduğu zaman ürkeklik ve saldırganlık göstermeyen bir Köpek seçilmelidir.

Alınacak olan Köpeğin vücudunda yara, şişlik; gözlerinde ise akıntı olmamalıdır. Burnu kuru olmalıdır. Köpeğin nefes alış verişi dinlenmeli, kalp ritminin düzgün oluşuna bakılmalıdır. Dişleri beyaz; damağı pembe renkli olmalıdır. Nefesi kötü kokan bir köpek ise muhtemelen sağlıksızdır.

Köpek alındıktan sonra yapılması gereken ikinci iş, Köpeği veteriner hekime götürmek, bakımını yaptırmak ardından aşılarını yaptırmaktır. İleriki dönemlerde ise verilecek olan aşı takmivine tamamiyle uyulmalıdır.

Köpek alırken yavru Köpek seçmek ileriki dönem için, sahibine alışması bakımından daha uygun olur. Yavru Köpek seçerken dikkatli davranılmalıdır. Yavru Köpekler, hareketli, sevecen ve yaramazdırlar. Yavru Köpek seçerken yaşam tarzınıza uygun olan bir Köpek seçilmelidir. Çünkü bu faktör yavru büyüyünce büyük bir önem kazanacaktır.

Seçilecek olan köpek, sahibiyle yaklaşık olarak 15 yıl yaşayacağı için seçim yaparken yukarıda yazılanlara büyük önem gösterilmelidir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz