Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpek Aşı Takvimi ve Fiyatları 2016

3.4/5 - (15 votes)

En sadık dostunuz yaşama şekli itibariyle pek çok hastalığın tehdidi altında. Özellikle viral hastalıklara karşı tam olarak bir tedavi geliştirilemeyişi bu hastalıkların köpeklerde ölümcül sonuçlar doğurmasına neden olabiliyor. Köpeklerde viral ve bakteriyel hastalıklar için alınabilecek en iyi önlem ise koruyucu sağlık önlemleri. Bu önlemlerin başında ise aşılar geliyor. Henüz küçük bir yavruyken yapılmaya başlanan aşılar, köpeklerde ölümcül sonuçlar doğuran pek çok hastalığa karşı bağışık kazanılmasını sağlayarak onların çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesini hedefliyor. Köpeğinizin hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olan aşıların düzenli olarak yaptırılması için köpek aşı takvimi, aşı zamanlarının takibini yapabilmenizde sizlere kolaylık sağlayacaktır.
Bu yazımızda köpek aşı takvimi hazırlayarak, köpeğiniz için hayati öneme sahip olan aşı takibini kolayca yapabilmenizi sağlamayı düşündük.

Köpekler Hangi Hastalıklara Karşı Aşılanmalı?

Köpeklerde aşı kullanımı, daha çok ölüme neden olabilen yaygın hastalıklara karşı yapılıyor. Elbette bununla birlikte tedavisi zor ya da çok uzun sürebilen hastalıklardan da korunmada en güvenli ve ucuz yol olarak aşıları gösterebiliriz.
Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Tedavisi için henüz doğru bir uygulama geliştirilemeyen viral hastalıkları da bu kategoride değerlendirebilmemiz mümkün.

Distemper (Köpek Gençlik Hastalığı), Parvovirüs (Kanlı İshal), Adenovirus (Bulaşıcı Hepatit), Leptospirosis, Parainfluenza (Akut üst solunum yolu enfeksiyonu), Bordetella Bronchiseptika, Coronavirüs, Kuduz hastalıkları hem köpeğiniz hem de aynı ortamı paylaşan canlılar için tehdit oluşturmakta.

Bu nedenle bu hastalıklara karşı köpeğiniz henüz yavru iken gerekli sağlık önlemlerinin alınması gerekiyor.
Köpeklerde aşı, yavru iken başlayan ve yetişkinliklerinde de devam eden uygulamalardan oluşuyor. Bu nedenle köpek aşı takvimi yavruluk döneminden itibaren köpeklerde gün gün aşı programı olarak sunulmaya çalışıldı.

Köpeğiniz Aşı Olmaya Hazır mı?

Köpeğinizi aşıya götürmeden önce bilmeniz gereken bir kaç konu var. Aşıların istenen etkiyi gösterebilmesi için köpeğinizin sağlıklı olması gerekiyor. Eğer köpeğiniz hamileyse ya da yavrularını emziriyorsa yine aşılanmaması gerekiyor. Köpeğiniz henüz bir yavru ve annesini emiyorsa yine aşı yapılmamalı. Çünkü anne sütü zaten onların büyük bir koruyucusudur.

Köpeğinize Hangi Aşıları Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Köpek aşı fiyatları bulunduğunuz ile göre değişiklik gösterebilir. Fiyatları için  2016 veteriner ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Köpeğiniz için yaptırılması gereken aşılar, o henüz bir yavruyken başlıyor, yetişkinliğe eriştiğinde de periyodik olarak devam ediyor.
35-40 Gün Arasında iç parazit ve dış parazit tedavisinin mutlaka yapılması gerekir.
45. Güne eriştiğinde Puppy Dp Aşısı (Bu aşı köpeklerde solunum, sindirim sistemi, deri, göz ve sinir sistemine bulaşan ölümcül bir viral enfeksiyondur. Diğer adıyla köpek gençlik hastalığından tek korunma yöntemi yine bu aşıdır.)
60. Güne eriştiğinde ilk Karma Aşısı yapılmalıdır.
67. Günde Bronchine 1. Aşısı yapılmalıdır.
74. Güne eriştiğinde mutlaka Corona Aşısı yapılmalıdır. Coronavirus hastalığı sindirim sistemine bağlı bulaşıcı bir hastalıktır. Coronavirus hastalığı için de tek korunma yöntemi aşı ile yapılabilmektedir.
81. Günde daha önce yapılan ilk Karma Aşının tekrarı yapılmalıdır.
88. Gün Bronchine Aşısının tekrarı yapılmalıdır.
95. Gün, Corona Aşısının tekrarı yapılmalıdır.
102. Günde köpeğinize kuduz aşısı yapılır.
Henüz yavruyken yapılan bu aşılar her yıl tekrarlanmalıdır. Aşılara ek olarak iki ayda bir düzenli olarak iç parazit ilaçlanması, bununla birlikte yazları ayda bir, kış mevsiminde ise iki ayda bir dış parazit ilaçlamasının yapılması gerektiğini unutmayın.
Köpeğinizin sağlığını koruyabilmesi, onun beslenmesi kadar hastalıklara karşı direnciyle de yakından alakalı bir durumdur. Aşılar bu anlamda köpeklerin, çoğu ölümcül hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına ve ölümcül sonuçların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yaz