Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpek Bakımı ve Temizliği

Köpek Bakımı ve Temizliği
5/5 - (1 vote)

Köpek Bakımı ve Temizliği

İnsanoğlunun yaşamında her zaman olan, sadık dostlar Köpekler her canlı gibi hayatta kalmak için bazı gereksinimlere ihtiyaç duyar. Belirli ortam ve koşullarda yaşayabilen Köpeklerin barındıkları yer, besin türü, temizlik ve bakımı, hareket etmesi gibi önemli faktörler sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar sert duruşları olsa da Köpekler, özenli bakım isteyen nazik varlıklardır. Köpek bakımı konusunda titiz davranmalı ve gerekli hassasiyeti göstermeliyiz.

Köpeklerin bakımı, sağlığıyla birlikte dış görünüşünü de etkilemektedir. Etrafınıza baktığınızda bakımlı Köpek hemen dikkatinizi çeker. Siz köpeğe ilgi gösterip baktıkça o da size yakınlaşır. Sizin bir parçanız haline gelen Köpekler, artık en yakın dostunuzdur, sizden biridir. Onunla çeşitli oyunlar oynayıp yeni şeyler öğreterek Köpeklerin zekâsını da fark edebilirsiniz.

Köpeklerin bakımını temel başlıklar altında sıralamak gerekirse, Köpek temizliği en başta gelmektedir. Bunlardan birisi olan tüylerin ve derinin bakımı, onu dış etkenlere karşı koruduğu için büyük önem taşımaktadır. Tüylerin bakımı ayrıca köpeği de güzelleştirmektedir. Köpeklerin tüy değiştirme zamanı olan ilkbahar ve sonbahar sürecince tüylerin bakımı konusunda gerekli özen gösterilmelidir. Gerekli bakım yapılmazsa, köpeğin yaşadığı yer tüylerle dolar ve insan sağlığı açısından tehlike arz eder.

Köpekleri temizleme konusunda ise, toplum tarafından yanlış bilinen Köpekleri çok sık yıkamak konusu bulunur. İnsanlarda yer alan ter bezleri Köpeklerde yoktur ve terlemezler. Bu yüzden sıklıkla yıkamak Köpeğe zarar verir. Köpekler, gerekmedikçe yıkanmamalıdır.

Yorum Yaz