Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpekler için egzersiz önerileri : ne kadar süre ve hangi koşullarda

4.9/5 - (8 votes)

Köpekler için egzersiz olayını yalnızca sağlıklı bir aktivite olarak görüyoruz, fakat gün geçtikçe yapılan araştırmalar köpekler için egzersizin onların davranışlarınında etkilediğini kanıtladılar.  Köpekler özellikle yavru köpekler çok fazla enerjiye sahipler ve eğer bu enerjiyi atabilecek fırsat bulamazlarsa yıkıcı sonuçlar oluşabilir.  Eğer sağı solu parçalamasından, sürekli havlamasından sıkıldıysanız belkide köpeğinize yeteri kadar egzersiz fırsatı sunmuyorsunuz.

Bu şeylerden hiç haberim yok bakışı

yaramaz köpek

 

Bu köpek davranışları bir çok insanda köpeklerinden vazgeçme onlarla hiç ilgilenmeme gibi sonuçlar doğurabilir. Köpek türleri seçerken egzersiz ihtiyacına dikkat etmeyen köpek sahipleri eğer bu egzersiz ihtiyaçlarını karşılamıyorlarsa bu sonuçlar malesef ve malesef kaçınılmaz olabilir.

 

Köpeklerin için günlük egzersiz ihtiyacı ne kadar ?

Bu soru köpeğinin türüne yaşına ve sağlığına göre değişebilir. 10 aylık bir Terrier yavrusu saatlerde oyun oynayabilirken 5 yaşındaki bir bulldog çok daha az egzersiz ihtiyacına sahip olacaktır.  Ama aynı ırklarda bile değişiklik gösterebilir. Bazı 8 yaşındaki golden köpekleri çok fazla egzersiz ihtiyacına sahip olabilirken aynı türdeki köpeklerin 3 yaşında olanları daha az egzersiz isteyebilir. Bununla birlikte her türdeki köpek koşmaya yürümeye ihtiyacı vardır. Günde en az 30 dk köpeğinize kendisinin vakit geçirebileceği bir zaman ayırmanızı tavsiye ediyor.

Genel olarak köpeğinizin yavaşladığını hissedene kadar yürümeye, oynamaya, koşturmaya devam edebilirsiniz. İşe bazı köpekler için egzersiz kuralları :

  • Aktif türdeki köpekler günde en az 30 dakikalık sıkı bir egzersiz isteler. Haftanın çoğu günü hatta günlük.
  • Evdeki küçük köpekler için oyuncaklar yeterli olmaz, bu onların ileride kilo almalarına neden olabilir.
  • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalarda köpeğinizin egzersiz yapması doğru değildir. Köpeğinizin türüne göre sağlık duruma dikkat edin.
  • İyi bir egzersiz sadece kasları çalıştırmaktan oluşmaz. Onunla birlikte eğitim alıştırmaları yapmalısınız. Köpek eğitimi için ilgili sayfamızı okumanızı tavsiye ederim.
  • Yorulmuş bir köpek iyi bir köpektir mantığı ile köpeğiniz ile ilişkiye devam edin :)

Köpeğiniz ile vakit geçirebileceğiniz bir bahçeniz var onunla oynamak için harika bir alana sahipsiniz demektir.

Köpeğinizin egzersizi için en yakındaki parkları kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın her köpek diğer köpekler ile iyi anlaşacak diye bir kural yok. Gerekirse tasma takarak bazen koşar bazen yürür şekilde köpeğinizi gezdirebilirsiniz. Bu hem sizin için de günün stresini atacak güzel bir yöntem olur.

Yeterli egzersiz yapmayan köpekler genellikle aşırı kilo alırlar. Bu da onlar için bir sürü hayati risk taşır. Köpeklerde obezite stressden tendonlarında yırtılmaya kadar birçok sağlık sorununa sebebiyet verebilir.

Bu yazının daha fazlasını çeviri yaptığımız dogtime sitesinden de okuyabilirsiniz.

 

Yorum Yaz