Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpekler Ne Yemez, Köpekler İçin Zararlı Besinler

2/5 - (4 votes)

Köpeğinizin sizinle birlikte yaşaması onun sizin gibi bir bünyeye sahip olması gerektiği anlamına gelmez. Pek çoğumuzun düştüğü hatalardan biri de sadık dostumuzun bize alışması, bizimle güzel vakit geçirmesinin bizim gibi beslenebileceğini düşünmemiz. Oysa köpeklerin bünyesi ve sindirim sistemleri insanlardan çok farklı çalışır. Bu yazımızda köpekler ne yemez, köpekler için zararlı besinler nelerdir konusunu sizlerin faydasına sunuyoruz.
Pek çok zararlı besinin varlığını biliyor ve kabul ediyoruz. Ancak bazı besinlerin yalnızca çiğ değil, pişirilmiş ya da diğer besinlerin içeriğinde bulunabileceğini de hesaba katmak gerekiyor. Örneğin, soğan köpekler için son derece zararlı bir besindir. Ancak soğanı çiğ olarak köpekler kolay kolay sevmez ve yemezler. İçeriğinde pişirilmiş soğan olan bir yiyecek de tıpkı soğanın vereceği zararı köpeğinize verecektir.

Köpeğiniz İçin Soğandaki Tehlike

Soğan, zararsız gibi görünen ve köpeklerin çiğ olarak asla tüketmeyeceği bir besindir. Ancak soğanın verebileceği zarar onun pişirilmesiyle ortadan kalkmaz. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin okside olmasını ve buna bağlı olarak zehirlenmelere neden olur. Yalnızca soğan değil, soğanlı bitkilerin de aynı etkiyi verebileceğini unutmamak gerekiyor. Pırasa bunlardan yalnızca biri.
Hazır çorbalar, evdeki artan yemekler et yemekleri de dahil, içeriğinde çiğ ya da pişmiş hiç fark etmez, soğan ihtiva eden besinlerden köpeğinizi mutlaka uzak tutun. Aşırı soğan tüketimi onun zehirlenmesine ve gerekli müdahale yapılmadığında ölümüne neden olabilir.

Köpekler İçin Zararlı Besinler Nelerdir?

Köpekler için zararlı besinlerin pek çoğu mutfağımızda bulunuyor. Mutfaktaki tehlikeli yiyecekler ise bilinçsizce ve dikkatsizlik sonucu köpeğinize verilirse, çoğu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek semptomların gelişmesine ortam hazırlar. Bu nedenle köpeğinizin mutfaktaki pek çok besinden uzak tutulması gerekiyor.

Çikolata Köpeğim İçin Zararlı Mı?

Köpeğinin çikolatayı sevdiğini söyleyenler mutlaka var. Hatta köpeğini şımartmak için ona çikolata verdiğini söyleyenlerle bile karşılaşabilirsiniz. Ancak çikolata köpeklerde, kusma, ishal, kalp ritminde problemler, kas kasılmaları ve çok miktarda tüketildiğinde komaya neden olabilir. Bu nedenle çikolatanın ve türevlerinin köpeğinize verilmemesi önemli.

Bozulmuş Yiyecekler Vermeyin

Köpeğinizin bünyesinin o kadar da sağlam olmadığını özellikle bozulmuş ve küflenmiş yiyeceklerin zehirlenme, alerji problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğini bilmelisiniz.
Alkollü İçecekler, Meşrubatlar Zararlıdır
Alkol ihtiva eden içecekler köpeğinizde sarhoşluk, yüksek tüketimi sonucunda komaya ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Alkolün tüm türevleri köpekler için de son derece tehlikelidir.

Çiğ Balık Vermeyin

Köpeklerin sık sık çiğ balıkla beslenmesi öncelikle B vitamini eksikliğine neden olacaktır. Thiamine eksikliği olarak adlandırılan bu sağlık sorunları, köpeğinizde iştah kaybıyla başlayan ve nöbet geçirmesine, felce hatta ölümle sonuçlanan sağlık sorunlarına neden olur. Çiğ balıkla beslenme yapılmamalıdır.

Çiğ Yumurtadaki Tehlike

Çiğ yumurtanın içeriğinde bulunan Salmonella, zehirlenmelere neden olan bir bakteridir. Salmonella bakterisi taşıyan bir çiğ yumurtanın tüketilmesi köpeğinizin zehirlenmesine neden olacaktır. Ayrıca çiğ yumurta avidin enzimi içermesi nedeniyle B vitamini azalmalarına neden olur. Çeşitli cilt problemleri çiğ yumurta tüketilmesi sonucu ortaya çıkabilir.

Yorum Yaz