Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpekler ve Banyo

Köpek Banyo
Rate this post

Köpekler, ne sık ne de az olmak üzere belli aralıklarla ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Sık sık banyo yaptırmak köpeklerin derisinde bulunan koruyucu tabaka’nın etkisini yitirerek uyuz gibi bazı hastalıkların oluşumuna yol açar. Bu nedenle köpeklere ayda bir defa banyo yaptırmak yeterlidir. Bazı tüylü köpekler sadece fırçalama ile temizlenebilmektedir.

Köpek Nasıl Yıkanır

Köpeklere Banyo Nasıl Yaptırılır?

Köpeklere banyo yaptırmak için tercihen küvet veya büyükçe bir leğen içerisinde ılık su ile köpeğinizi güzelce ıslatın. Ardından veterinerinizin önerdiği bir şampuan veya başka bir köpek şampuanı ile köpeğin her tarafına süngerin üzerine şampuanı döktükten sonra sürün. Burada kaliteli köpek şampuanı kullanmak ve asla insanların kullandığı şampuanları kullanmamak gerekir. Banyo sırasında köpeğinizin gözüne ve kulağına şampuan kaçmamasına dikkat edin. Bunun için kulağına bir pamuk koyabilirsiniz.

Şampuanı iyice sürdükten sonra ılık suyla durulama yapın. Tüm kirlerin temizlendiğinden emin olduktan sonra temiz bir havluyla köpeğinizi sarın ve ardından bir kurutma makinesi yardımıyla tüylerini iyice kurutun. Köpeğinizi yakmamanız için kurutma makinesini çok yakın tutmayın veya sıcaklığını ılığa ayarlayın.

Köpek Banyo

Kurutmanın ardından yine de 3-4 saat kadar köpeği cereyandan uzak tutmak gerekir. Dış tüyleri kurumuş gibi görünse de, derisi hala ıslak olabilir. Bu nedenle köpeğiniz cereyanda kaldığında hastalanabilir.

Bir Hatırlatma

Köpeklerin ter bezleri yoktur. Bu nedenle terlemezler ve başka bir sebep olmadıkça kokmazlar. Sık yıkamaya ihtiyaçları yoktur.

Yorum Yaz