Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Aşı Sonrası Oluşabilecek Durumlar

3.3/5 - (25 votes)

Köpeklerin sağlığını ciddi anlamda tehdit eden hastalıklara viral enfeksiyonlar neden olur. İnsan sağlığını da olumsuz yönde etkileyen viral enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların tedavisi ne kadar zorsa, köpekler için de ölümcül sonuçlar doğurabilen bu hastalıkların tedavisi zor ya da mümkün değil. Bu nedenle bilinen pek çok ölümcül hastalığın tek tedavisini, koruyucu sağlık önlemleri arasında ilk sırada bulunan aşılar oluşturuyor. Malesef köpeklerde aşı sonrası bazı durumlar oluşabilir

Köpeklerde anne sütünden kesildikleri haftalardan itibaren yapılabilen aşılar, onların yaşamlarını daha sağlıklı ve yukarıda sözünü etmeye çalıştığımız viral ve bakteriyel enfeksiyonlara bağlı pek çok hastalığa karşı bünyelerinin hazırlıklı olmalarını sağlar. Bu anlamda koruyucu sağlık önlemi olarak yapılan aşılar ne kadar önemliyse, köpeklerde aşı sonrası oluşabilecek durumlar hakkında bilgi sahibi olmak da o denli önemli. Çünkü aşı sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar köpeğinizin sağlığını iyileştirmek yerine ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Aşı Hemen Etkisini Gösterir mi?

Doğru bilinen yanlışlardan biri de aşının hemen ardından köpeğinizin artık bağışıklık kazandığını düşünerek, özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanabilecekleri ortamlarda bulunmasına ya da enfekte olmuş hayvanlarla temasına izin verilmesidir. Aşıların bünyede maksimum düzeyde etkisini göstermesi bir hafta ile on gün arasında değişiklik gösterir. Bu süre içinde köpeğinizin hastalığa yakalanmaması için aşı vurulmamış muamelesi görmesi, hem aşının beklenen etkiyi gösterebilmesine olanak sağlar hem de köpeğinizin bulaşıcı hastalıklara yakalanmasını önler. Bu konuda en doğru çözüm önerilerini veteriner hekiminizin tavsiyeleri oluşturacaktır.

Aşı Sonrasında Yapılmaması Gerekenler

Köpeğinizin aşı olduktan sonra aşının vücutta beklenen etkiyi gösterebilmesi için yapılmaması gerekenler var. Köpeğinizi aşıdan sonraki iki gün banyo yaptırılmamalıdır. Aşı sonrası banyoların aşının etkisini azaltabileceğini unutmayın. Yalnızca banyo değil, köpeğinizin kendini ıslatmasına da izin vermemelisiniz.

Soğuk Algınlığına Yakalanmamalı

Aşıdan sonraki  7-10 gün arasında köpeğinizin soğuk algınlığı, üşütme gibi sağlık sorunlarına yakalanmaması aşının bünyesindeki maksimum etkiyi sağlaması için önemlidir. Aşıdan hemen sonra ortaya çıkabilecek üşütme ve soğuk algınlığı aşının etkisini düşürecektir.

Köpeklerde Aşıdan Sonra Ateşe Dikkat

Hem yavru köpeklerde hem de yetişkinlerde aşı sonrası hafif ateş görülmesi doğaldır. Köpeğinizde gözlemlediğiniz hafif ateş aşının geçici bir yan etkisidir. Kalıcı hasarlara neden olmaz. Ancak yüksek ateş belirtileri gözlemlerseniz derhal veteriner hekiminize başvurmanız gerekiyor.

Halsizlik İştahsızlık Görülebilir

Aşı sonrası köpeğinizde kısa süreli halsizlik, iştahsızlık belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Bu konuda da endişe edecek bir durum yok. Çünkü aşının geçici yan etkilerinden biri de halsizliktir.

Köpeğinizin Aşıya Duyarlılığı Var mı?

Aşı sonrasında oluşabilecek ve köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek en ciddi belirtilerden biri de aşıya karşı duyarlılıktır. Ortaya çıkan reaksiyonlar, köpeğinizin vücuduna giren yabancı maddenin vücut tarafından kabul edilmemesi ve dışarıya atılmak istenmesiyle birlikte ortaya çıkan ciddi belirtilerdir. Köpeğin yüzünde ve göz etrafında şişlikle tespit edebileceğiniz duyarlılık reaksiyonlarına tanık olursanız ki bu belirtiler aşı vurulduktan sonraki ilk 15 dakika ile 2 saat arasında ortaya çıkar, mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız. Çünkü bu belirtiler ciddi reaksiyonların habercisidir ve ölüme götürebilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Merhabalar köpeğim bir anda aglzdan başlayarak burun kısmına kadar kocaman bir şişlik oluştu veteriner götürdüm hemen allerji yada bir şey ısırmış olablir dedi iğne verdi yarın üçüncü ve son iğnesi var ama çok halsiz korkuyorum normalmiş acaba böyle olması