Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Bit ve Pireden Kurtulmanın Yöntemleri

3.2/5 - (5 votes)

Köpeklerde bit ve pire en çok görülen deri rahatsızlıklarından biri olarak bilinir. Bit ve pireler genellikle genç yavruların, aşısız köpeklerin derilerinin üzerinde parazit olarak yaşamaya devam ederler. Bu zararlı parazitlerden kurtulmak için bazı  yöntemler.

Köpekler için bit ve pire şampuanı

Bu tarz şampuanlar içerisinde bit ve pireleri önleyici / kovucu kimyasal maddeler barındırır. Her şampuanın uygulanış biçimi ve detaylı değişebilir. Bu yüzden şampuan üzerindeki açıklamayı dikkatli okumanız gerekli. Örneğin çoğusu gözde kalıcı hasar bırakmaz iken bazıları ciddi tıbbi sorunlara sebebiyet verebilir. Aşırı kullanılmaktan kaçının, bu köpeğinizin cildinde başka sorunlara yol açabilir. Zaten bildiğiniz gibi köpeklerin çok sık yıkanması tavsiye edilmez.

Spray İlaçları Kullanabilirsiniz

En iyi sonuç için hem yetişkin hem de yumurtalara etki eden spreylerden kullanmalısınız. Bazı spreyler sadece yetişkinlere bazıları da sadece yumurtalara zarar verir. Köpeğinizin bit ve pirelerden tamamiyle temizlenmesini istiyorsanız her ikisini de yok etmeniz gerekli. Yine köpeğinizin gözlerini korumanız, kulaklarına, ağzına ve burnuna gelmediğime emin olmanız iyi olur. Hatta kullanırken bir eldiven giyerek kendinizi de koruduğuna dikkat edin.

Pire Tozu Kullanabilirsiniz

Veterinerlerde, petshoplarda bulabileceğiniz toz şeklindeki bu kimyasal sprey ile aynı mantığa sahip. Kullanımını dikkatli bir şekilde okuduktan sonra veterinerin tavsiye ettiği ölçüde köpeğinizin bütün cildine temas ettiğinden emin olacak şekilde genellikle haftada bir şeklinde uygulanır.  Tozun köpeğin tüm vucuduna yayılmış olması tam temizlik için önemli.

Pire Tasması

Bu tasmalar yine özel koku ve kimyasal içerir, normal tasmanın yanına takabileceğiniz ince bir tasmadır. Normal tasma gibi boyunda boşluk kalacak şekilde takabilirsiniz. Veterinerlerde ve bazı petshoplarda bulabileceğiniz tasmanın kalitesine dikkat edin. Bazıları o kadar ince oluyor ki köpek kaşınırken parçalanıp boynundan çıkabiliyor.  Eğer köpeğinizin boynunda allerji benzeri tüy dökümü veya aşırı kaşıntı olursa bu tasmanı çıkarmalısınız.

Olmazsa Olmaz Parazit İlaçları

Köpek besleyenlerin çoğu zaten iç ve dış parazit ilaçlarını yaptırıyordur. Dış parazit ilaçları bit ve pire için önleyicidir. Düzenli olarak dış parazit vurulan köpeklerde bit ve pire görülmemesi gerekli. İster hap şeklinde ilaç olsun ister boyunun üstüne damlatılan damla şeklinde dış parazit ilaçları iş görür.

Bunun dışında düzenli tarama, düzenli olarak yıkama ve düzenli kontrol köpeğinizin bit ve pireler ile mücadelesinde size düşen önemli görevlerden bazıları.

Şunu gerçekten merak ediyoruz, dış parazit ilacı vurduğu halde bile bit ve pire sorunu ile karşılaşan arkadaşlar var mıdır ?

Yorum Yaz

3 Yorum

  • Merhaba ben Meryem,
    Benim yakında köpeğim olacak ve küçük bir tür alacağım. Benim merak ettim şey köpeğimin hastalığı. Yani köpeğim hasta olduğunu nasıl analarım birde ben buradaki bir çok yazıyı okudum bazı eşyalar vardı benim hiç bilmediğim aletler. Hepsini almak zorunda mıyız köpeğimizin iyiliği için?

    Bana geri bildirimin yaparsanız çok memnun olurum.
    Ayrıca sitenizden çok memnun kaldığımı itiraf etmek zorundayım. TEŞEKKÜRLER…