Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır

Köpeklerin gözleri hassas olduğundan dolayı temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususların başında sağlık kontrolü geliyor.

Gözde Sağlık Problemi Var mı ?

Eğer köpeğinizin göz temizliğini araştırıyorsanız büyük ihtimalle gözünde bir farklılık gördünüz demektir.  İlk başta gözündekinin bir sağlık sorunundan olup olmadığını öğrenmeniz önemli.  Eğer yapışkan siyah bir madde varsa ıslak bez ile silebilirsiniz.  Gözdeki sağlık problemlerinin belirtileri aşağıdaki şekilde olabilir :

  • Gözde kızarıklık
  • Buğulu bir alan
  • İltihap

Bunlara benzer sağlık problemleri var ise veya kanama gibi ciddi belirtiler varsa veterinere haber vermelisiniz.

Özellikle açık renkli tüylere sahip köpek türlerinde göz sulanmaları, göz akması sonucu bazı izler kalabilir. Gözlerin akması hemen gözünün altında nem oluşturacağından bakterilerin üremesi de mümkündür.  Gözlerin altında akan veya göz altında kalan siyahımsı lekelerin ıslak mendil ile gözlere zarar vermeyecek şekilde temizlenmesi önemlidir.

Unutmayın ki köpeğiniz yorgun iken göz temizliğini yapman hem köpeğinizin daha sakin durmasını sağlayacak hem de sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Köpeklerin Göz Temizliği

Köpeklerin gözlerinin temizliğinin sağlanması iltihabı önler. Bu yüzden köpeklerin gözlerinin kontrolü önemlidir.

Köpeğinizin gözlerini hava durumuna göre kontrol edin. Eğer hava toz, polen veya başka yabancı madde var ve köpeğinizin gözü bu konuda hassaslık gösteriyorsa köpeğinizin ortamının değiştirilmesi gerekir. Bazı alerji ilaçları da köpekler için işe yarayabilir. Fakat ilaç kullanmadan önce bir profesyonele (veterinerinize) danışmayı unutmayın.

Köpeğinizin kafasını arabadan dışarı çıkarmasına izin vermeyin. Şüphesiz bu eğlenceli, görmesi zevkli ve köpeğiniz için gerçekten eğlenceli. Fakat şunu unutmayın öndeki arabadan gelen ufak bir taş bile köpeğinizin gözüne yüksek hızlarda çarpması halinde çok ciddi sorunlar oluşur.

Eğer köpeğiniz kimyasallara ulaşabilirse bunu engellemelisiniz, kimyasallar hızlı buharlaşıp köpeğinizin gözlerine çok ciddi zararlar verebilir.

Köpeklerde göz temizliği basit bir işlemdir. Sürekli takibi gerekli veya düzenli bir aralığı yoktur. Eğer tıbbı bir sorun var ise erken teşhis çok önemlidir.

Siz köpeğinizin gözünü hiç temizlediniz mi ?

 

 

Yorum Yaz