Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Kemirme / Çiğneme Sorunu için 5 Önemli Çözüm Önerisi

3.3/5 - (9 votes)

Herşeyi çiğneme ve kemirme, çevreye zarar verme özellikle yavru köpeklerde sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Genç yavru köpekler çevrelerini tanımak ve dünyayı keşfetmek için ağızlarını kullandıklarından ileride ciddi bir sorun oluşturabilir. Çiğneme normal bir davranıştır, ayakkabı, mobilya, elbise yastık gibi bir çok şeyi çiğneyen köpeklerin bu çiğneme ve kemirme alışkanlığı düzeltilmezse ileride köpekler için sağlık sorunu oluşturabileceği gibi sizin için de ciddi maddi kayıplara, köpeğiniz ile aranızdaki bağın azalmasına neden olabilir.
Bir köpeğin süt dişleri yaklaşık üç ile sekiz haftada çıkar. Yaklaşık 4-6 ay sonrada bu dişler kalıcı hal alırlar. Diş çıkarma yavru köpekler için acılı bir süreçtir. Çiğneme dişlerindeki kaşıntıyı giderir. Diş çıkardığı, değiştirdiği sürece oluşan kaşıntıyı bertaraf edebilmek için köpekler çevrelerindeki herşeyi kemirebilirler.

Çiğnemeyi durdurmak ve bu alışkanlığı gidermek için 5 önemli ipucu

1. Sağlık Sorunlarının Olmadığına Emin Olun : Köpeğinizin ciddi bir sağlık sorunu olmadığına emin olmanız en başta gelmektedir. Kötü beslenme, vitamin veya mineral azlığı, bağırsakta yaşayan asalaklar çiğneme ve kemirme alışkanlığına yol açabilir. Çiğneme midedeki bazı sorunları çözme amacıyla da tetikleniyor olabilir. İlk başta tıbbı bir sorun olmadığına emin olmak çözüm için atılacak ilk adımdır. Bu konuda veterineriniz size yardımcı olabilir.

2. Tehlikeli Maddeleri Uzaklaştırın : Yavru köpeğinin herşeyi çiğneyebileceğini bu yazıyı okuyorsanız biliyorsunuzdur zaten. Bu yüzden özellikle plastik, kimyasal madde ve zehirli bitkileri köpeğinizden uzak tutmalısınız. Köpeklerin yememesi gereken gıdaların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
3. Doğru Çiğnemeye / Kemirmeye Teşvik : Köpeğinizin çiğnemekten, kemirmekten zevk alacağı oyuncakları ona temin edin. Hangi türde oyuncağı seveceği köpeğinizin karakterine bağlıdır. Çok küçük parçaları direk olarak yutamayacağı oyuncakları tercih edebilirsiniz. Oyuncağı kemirirken (sert deri ve kemikler olabilir) izlemeniz en iyisi olacaktır. Uygun şeyleri çiğneme ayrıca köpeğinizin diş gelişiminde yardımcı olurken midesine de iyi gelecektir. İçerisine ödül maması konulabilen top şeklinde oyuncakları hemen hemen her türdeki köpekler sevecektir. Köpekler bu oyuncak ile hem oynarken hem de içerisideki mamayı almak için bol bol kemirecekler ve dişlerindeki kaşıntı da azalacaktır. Oyuncakları çiğnediği sürece köpeğinize yumuşak tonda güzel kelimeler söyleyebilirsiniz.

4. Yanlış Çiğnemeyi / Kemirmeyi Engelletin : Eğer köpeğiniz istemediğiniz bir şeyi çiğniyorsa ve bunu farkettiyseniz onu azarlayıp mümkünse obje ile arasına girmeli veya objeyi uzaklaştırmalısınız. Bu durumda ona sert bir tonda hayır diyebilirsiniz. Yavaş yavaş köpeğiniz neyi çiğnemesi gerektiğini öğrenecek, nelerden uzak kalması gerektiğini aklına kazıyacaktır. Bu yöntem unutmayın ki genç yaştaki köpeklerde daha başarılıdır.

5. Köpek Egzersizleri : Yorgun bir köpeğin iyi bir köpek olduğunu asla unutmayın. Belki de köpeğiniz sadece fazla enerjisini atmak için kendisine bir oyuncak arıyordur. Bu yüzden köpeğiniz ile yeteri kadar egzersiz yaptığınıza emin olun.
Köpeğinizin çiğneme / kemirme sorununa çözüm biraz zaman alabilir. Bu zaman köpeğinizin türüne, karakterine ve birlikte geçirdiğiniz zaman ile doğru orantılıdır.

Sizin köpeğinizin en çok neyi çiğnemeyi sevdiğini yorum olarak eklemeyi unutmayın :)

Yazının ingilizce sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

3 Yorum

  • Köpeğim yatağını kemirip parçalıyor.Bahçede yaşıyan büyük ırk.Kış geliyor yatak yaptık ,sabah baktım yatağın ucu gitmiş.Ne yapacağız bilmiyorum.

  • Her türlü oyuncağı denedim 65 günlük köpeğime, hala en sevdiği kemirme objeleri eşim ve mobilyalar. Sabırla öğretmeye çalışıyorum dogo arjantino cinsi ve evde besliyorum

  • merhaba benim köpeğim ip tarzı oyuncakları kemirmeye bayılıyor.
    halat şeklinde bir oyuncakla saatlerce oynayabilir.
    tavsiye ediyorum.