Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Mantar Aşısı

3.2/5 - (6 votes)

Köpeklerde mantar, ilerleyen vakalarda tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Normal mantar enfeksiyonlarında köpeğinizin bu enfeksiyondan kurtulması, yoğun bir hijyen ve gerekli tedavi ile kısa sürede atlatılabilir. Ancak mevcut hastalık inatçı mantar grubundaysa tedavinin seyri ve süresi de uzayabilmektedir. Hem köpeği hem de aynı ortamı paylaştığı diğer evcilleri, çocukları hatta sizi de tehdit edebilen mantar hastalığı son derece bulaşıcıdır. Mantar hastalığının bulaşması yalnızca doğrudan temas yoluyla gerçekleşmez, ortak kullanımı yapılan kafes, fırça, yemek kapları, havlular da dış ortamda uzun süre canlı kalabilen mikroorganizmaların bulaşabilmesini kolaylaştırır. Bu durum hastalığın atlatılabilmesini geciktiren durumlardır. Özellikle ilerleyen mantar enfeksiyonlarında kullanılan pomadlar ve tabletlerden daha etkili olan mantar aşıları veterinerler tarafından tavsiye edilen tedavi şekillerinden biridir.

Köpeklere Mantar Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Mantar hastalığında, köpeğinizin sürekli kaşınması sonucu vücudunun bir bölümünde bulunan enfeksiyonu diğer bölgelere de kısa sürede yayarak çok daha içinden çıkılmaz bir hale dönüşebilir. Ciltteki lezyonlar kısa sürede tüm vücuda yayılarak tüm tüylerin dökülmesine, tedavinin zorlaşmasına ve süresinin artmasına neden olur. Bu aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olduğu için evdeki tüm canlıların da sağlığını tehdit eder hale gelecektir.

Mantar Aşısı Fiyatları

Köpekler mantar aşısı fiyatları bulunduğunuz il sınırlarına göre değişebilir. (yazardan not: 2016 senesi ankara içinde bne 80 tl ye vurdurdum kendi köpeğime). Veteriner hekim ücretlerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Köpeklerde çoğunlukla bir yaş altında görülen mantar hastalığı, henüz bağışıklık sistemi gelişmemiş yavruları yetişkinlerden çok daha fazla etkiler. Köpeklerde mantar hastalığında tedaviye erken başlanmaması, köpeğin tüm vücuduna yayılacak olan mantarın tedavisini de zorlaştıracaktır.
Veteriner hekimlerin ilerleyen mantar hastalığı vakalarında sıklıkla başvurduğu tedavi şekillerinden biri olan köpeklerde mantar aşısı, pomadların ve tabletlerin tedavide yetersiz kaldığı zamanlarda yapılabilmektedir. Aşıların koruyucu sağlık önlemleri arasındaki yerini düşündüğümüzde, mantar aşıları hem koruyucu hem de tedavi edici bir rol üstlenir. Son dönemlerde oldukça sık başvurulan aşılardan olan Biocan Micanfin aşısı, köpeklerde en erken 12 haftalıktan büyükler için kullanılabilir.

Mantar Aşısı Nasıl Uygulanır?

Köpeklerde mantar aşısı uygulaması iki doz halinde ve 15 günde bir yapılabilir. Ancak buna karar verme yetkisi tamamen veteriner hekiminize kalmış bir durumdur. Veteriner hekiminiz gerekli görürse bir doz daha aşı yapılmasını önerebilir. Aşı yerine kortizon barındıran ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Kortizon muhteva eden ilaçların kullanımı mantar lezyonlarının artmasına hastalığın çok daha zorlu geçmesine neden olabilir.
Mantar aşıları köpeklere kalça ve bacak kasına kas içi olarak uygulanmalıdır. Köpeklerde mantar aşısı uygulaması etkisini bir ay içinde gösterecek ve aşının koruyucu özelliği kendini bir yıl süreyle gösterecektir. Hayvanın mantara karşı bağışıklığı tam olarak kazanabilmesi için bu aşının her yıl yapılmasında yarar vardır.

Veteriner Hekim Kontrolünde Uygulanmalı

Tüm ilaç tedavileri gibi aşılar da mutlaka veteriner hekim gözetiminde yapılmalıdır. Aşının kullanılması ya da kullanılmamasına karar verecek olanlar da yine veteriner hekimlerdir. Bu konuda veteriner hekiminize güvenmelisiniz. İlerlemiş mantar enfeksiyonlarında son dönemde kullanılan Biocon M gibi

Yorum Yaz

1 Yorum