Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Obezite Sorunu ve Obezite Tedavisi

5/5 - (1 vote)

Köpeklerde obezite sorunu köpeğinizin aşırı kilo alması ile görülür. Obez köpekler tembeleşir, sürekli yeme alışkanlığı edinirler ve çok az egzersiz yaparlar. Bunlar obezitenin sonuçları gibi gözükse de aynı zamanada nedenleridir. Köpeklerde obezite çok çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur aşırı yağlanan vücut ile ortalama ömrü azarlı, kemik ve eklemlerine aşırı yük biner. Tendonları aşırı yüklenebilir, hatta obezite köpeğinizde stress dahi yapabilir.  aşırı kilo alımı olarak

 Bir köpeğin obezite olduğu nasıl anlaşılır ?

Köpeğinizin obez olması türü ile çok alakalı değildir. Bazı köpek türleri için gerçekten aşırı yemeğe meyilli olduğunu söyleyebiliriz ( labrador örneğin ). Fakat yine de köpeğinizin türü obez olması ile doğrudan alakalı değildir.

Köpekler için obezitenin semptomları basit:

  • Aşırı kilo
  • Fazla yağlanma
  • Hareket kabiliyetinin yitirmesi

 Köpeğinizin obez olup olmadığını anlamak için aşağıdaki resmi kullanabilirsiniz.

  1. Eğer köpeğinizin görüntüsü 1 numaralı daki gibi ise ciddi şekilde zayıf.
  2. Eğer köpeğiniz görüntüsü 2 numaralı gibi ise vücudunda %5-15 yağ var ve olması gerekenden biraz zayıf demek
  3. Bu köpeğinizin olması gereken ideal görünümü. Yaklaşık %16-25 yağ var kesinlikle sağlıklı
  4. Köpeğinizin daha fazla yağlanması ve aşağı doğru sarkan karın yan taraflarının dolması demek köpeğinizin kilo aldığının göstergesidir.
  5. Evet köpeğiniz bir obez. Köpeklerde obezite aynen bu şekilde görünür. Aşağıda sarkmış karın, boğum boğum almış bir boyun. Arkaya doğru genişleyen bir sırt. Kaslı görünümü kaybetmiş bacaklar.
köpeklerde obezite sorunu

Köpeklerde Obezite Sorunu ve Obezite Tedavisi

Resmi buradan aldık, İngilizce varsa okuyabilirsiniz.

5 Tips on Preventing Obesity in Your Dog

Köpeklere Obezite İçin Çözümler

Diyet mama, egzersiz ve irade :) Tam bir zayıflama formulu. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de fazla yağı aldıran var mıdır bilmiyorum. Ama zaten köpeklerin metabolizmaları insanlara göre çok daha hızlı çalışır. Köpeğinizi ilk başta çok olmamak üzere yürüşlere çıkarın. İnternet üzerinde yağı azaltılmış diyet mamalar verebilirsiniz. Kesinlikle diyet dönemlerinde mamadan başka bir şey vermeyin bu köpeğinize faydadan çok zarar sağlar. İyi bir diyet mama seçtikten sonra köpek egzersizleri yazımızı okuyun ve oradaki önemli noktalara dikkat ederek köpeğiniz ile düzenli egzersiz yapın. Obez köpeğinizi gezdireceğiniz vakitleri kendiniz içinde güzel bir spor olabileceğini işin, okulun, stresinden sizi uzaklaştıracağını unutmayın.

Herkese güzel tatlı, az yağlı, çok kaslı günler :)

Yorum Yaz