Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerin Bakımı

Köpeklerin yaşamlarını sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirebilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Öncelikle Köpeklerin temizliği, kapalı ortamdan dışarı çıkıp dolaştırılması, barındıkları alan, bakımları, gerekli kaliteli mamalarla beslenmesi çok önemlidir. Köpeklerin sağlıkları ve mutlulukları için bu sayılanlar eksiksiz olarak yapılmalıdır. Köpekler dış görünüşlerinin aksine nazik hayvanlardır.

Rate this post

Köpeklerin yaşamlarını sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirebilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Öncelikle Köpeklerin temizliği, kapalı ortamdan dışarı çıkıp dolaştırılması, barındıkları alan, bakımları, gerekli kaliteli mamalarla beslenmesi çok önemlidir. Köpeklerin sağlıkları ve mutlulukları için bu sayılanlar eksiksiz olarak yapılmalıdır. Köpekler dış görünüşlerinin aksine nazik hayvanlardır. Bunun için Köpek bakımında oldukça titiz olunmalıdır.

Köpek bakımında belli başlı faktörler şunlardır:

Tüylerin Bakımı

Tüylerde oluşacak herhangi bir problemin oluşmaması için tüylere tarama yapılması önemlidir. Tarama için, Köpeklerin türüne ve postuna uygun olarak seçilecek olan bir tarakla köpeğin arka bacağından kafasına kadar tarama yapılmalıdır. Bunu yaparken köpeğin canını yakmamak için olabildiğince nazik olmak gerekir.

Göz ve Burun Temizliği

Sağlıklı bir köpeğin gözü temiz ve parlaktır. Gözlerde çapak, kanlanma ya da donukluk, Köpek’in sağlıksız olduğunun göstergesidir ve Veteriner’e başvurmak gerekebilir. Göz akıntıları ve çapaklar için göze zarar vermeden ıslak bir pamukla temizleme yapılmalıdır.

Burun temizliği için ise yine ıslak bir pamukla temizleme yapılmalıdır. Herhangi bir yemek artığı ya da çamur izini kurumadan temizlemek gerekir.

Köpeklerin burnu ve gözleri hassas olduğu için olabildiğince nazik olmak gerekir.

Kulak Temizliği

Köpeklerin kulağının içinde; akıntı, kötü koku, iltihap varsa bu çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle düzenli olarak köpeklerin kulak temizliği yapılmalıdır ve yukarıda sayılan durumlara olanak tanınmamalıdır. Islak bir pamuk ya da bezle kulak içine zarar vermeden temizleme yapılmalıdır.

Diş Bakımı

Gelişme çağındaki köpeklerin dişleri beyaz ve parlaktır. Dişlerin durumu yaşla ilgili olabileceği gibi beslenmeyle de ilgili olabilir. Gelişme çağındaki yavru köpeklere kalsiyum desteği sağlamak ileride oluşabilecek diş taşlarının ve sarı lekelerin oluşmasına engel olur.

Köpeklerin dişleri köpekler için hazırlanmış olan özel diş fırçası ve diş macunuyla fırçalanabilir. Köpeklerin dişlerinde sarı lekeler ve ağız kokması durumunda Veterinere danışmakta fayda vardır.

Ayak ve Tırnak Bakımı

Köpeklerin patilerinde yaralanmalar ya da kırıklar olması ihtimaline karşı gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Fazla egzersiz yapan köpeklerin ayaklarında problemler çıkabilir. Çok uzun veya köpeği rahatsız eden tırnaklar, fazla içeri gitmeden ucundan kesilmelidir. Olası bir kanamaya karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Köpeklerde Banyo

Köpeklere banyo yaptırmak için köpeklere özel şampuanlar kullanılmalıdır. Şampuan sürmeden önce köpeğin tüyleri taranmalı ardından köpeğin tüm vücudu ılık suyla ıslatılmalıdır. Ardından şampuan sürülmelidir ve yıkamaya başlanmalıdır. Köpeklerin gözlerine şampuan kaçmaması için köpeğin gözlerini kapatmak gerekir.

Yıkama tamamlandıktan sonra temiz bir havluyla köpek kurulanmalıdır. Köpek kurutulduktan sonra tarakla tüyleri tarayın. Köpeklerde banyo’yu ayda bir kez yapmak yeterlidir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz