Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Tasmasız Köpek Gezdirme

4.6/5 - (22 votes)

İnsanların olduğu bölgelerde tasmasız köpek  gezdirilmesinin cezai hükmünün olup olmadığı bize en çok sorulardan biri. Yasak mı cevap evet, cezası var mı ? cevap yine maalesef evet.

Hayvanlar ile ilgili kanunu öğrenmek istenler 5199 sayılı hayvanları koruma konuna göz atabilirler.

Temel olarak belediye sınırları içerisinde, belediyenin izin verdiği saatler dışında tasmasız ve ağızlıksız hayvan gezdirmek yasaktır. Bu yasağa uymanlar için kabahatlar kanuna göre cezai işlem uygulanabilir. Fakat köpeğiniz büyük cinste ise, tasmasız ve ağızlıksız köpek gezdiriyorsanız ve köpeğiniz bir başkasını yaralamış veya zarar vermiş ise durum başka.

Sokak köpeklerinin ülkemizde serbestçe gezdiğini düşünürsek, eğitimli ve gerçekten insanlara saldırdıkları çok az görülen türlerin (labrador, golden vb) ağızlıklı dolaştırılması gerekliliği ne kadar mantıklı tartışılır. Bazı kaynaklarda tasmasız gezdirilebilen köpeklerinin türlerinin ayrıca belirtildiği söylense de biz yaptığımız araştırma da böyle bir sonuca ulaşamadık.

İlgili kanun köpeklerin tasmasız gezdirilmesinin dışında evcil hayvan sahiplerine de bir takım yükümlülükler sunmaktadır. Bunlar bir aşı karnesi tutma, kanuna uygun gezdirme, genel kullanım alanının dışına dışkılarını yaptırma gibi bir çok sorumluluğu hayvan sahibine yüklemiştir.

Sonuç olarak tasmasız köpek gezdirilmesi yasaktır. Tasmasız olarak gezdirilen köpek için köpek sahibine para cezası uygulanabilir.

Yararlandığımız kaynaklar :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/05/20060512-7.htm

http://www.hukuki.net/showthread.php?48390-Sokakta-Kopek-Dolastirilmasi

http://humeyraulubay55.blogcu.com/yasalarimizda-tasmasiz-kopek-gezdirmekle-ilgili-bir-yaptirim-bul/4881596

Yorum Yaz