Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Yavru Köpek İle Nasıl Oynanır – Oyununuzu Seçin

3.2/5 - (26 votes)

Yavru bir köpekle oyun oynamak için bir yazı okumanıza gerek yok tabii. Fakat yavru köpek ile nasıl oynanır bilmiyorsanız köpeğinizi fazla yorabilir, tüm enerjisini alabilir veya köpeğinizde davranış bozukluluklarına sebebiyet verebilirsiniz.  Güzel haber şu ki yavru köpeğinizin bir çok hem ilerideki bir çok problemleri bertaraf etmek hem de onun sağlıklı gelişim için oyun onunla yapacağınız en iyi aktivitedir.
Oyun Zamanı Seçimi

Yavru köpeğinizin enerjik olmasına dikkat edin. Yakın zamanda da yemek yememesi önemli.  Yemekten en az bir saat kadar beklemeniz gerekir. Eğer yeteri kada beklemezsin midesinde hayati derecek riskli (gastric torsion) bazı durumlar gözükebilir.

Eğer bir çocuk yavru köpek ile oyun oynayacaksa başında durmaya dikkat edin. Bu çocuk için değil yavru köpek için :). Gereğinden fazla sarılabilirler.

çocukları yavru köpekler ile oynatırken dikkatli olun :)

yavrı köpek ile nasıl oynanır

Her Köpeğin İstekleri Farklı Olabilir

Yavru köpeğinizin ne sevdiğiniz öğrenin. Her yavru köpek ile aynı oyunu oynayabilirsiniz diye birşey söz konusu değil. Köpek türlerine hatta yavruların karakterlerine göre yavru köpeklerin oyun ihtiyaçları değişebilir. Bazı yavrular koşma, avlanma gibi oyunları severken bazıları çekme, arama bulma gibi oyunlardan daha çok hoşlanırlar.

Örneğin eğer köpeğiniz sürekli yeri kokluyorsa büyük ihtimalle izleri takip etmeyi seviyordur. Topu atıp getirmesini sizin için bir oyun olabilir fakat onun olmaz.

Oynarken Eğitin

Yavrı köpekler ile oyun oynarken onları eğitebileceğinizi biliyor muydunuz ? Örneğin köpeğini bir topu aldı, siz ondan geri alırken ona sürekli “ver” komutu tekrarlarsanız ileride kendiliğinden ver komutu öğrenmiş olacaktır.

Abartılı Olmayın

Oyunun ne zaman biteceğine iyi karar verin. Yavru köpekler ile oyun oynarken farkedeceksiniz ki kolay kolay yorulmazlar. Fakat eğer aşırı yorulurlarsa ve bu sürekli olursa kas ve kemik gelişimleri etkilenebilir.

Eğer yavru köpeğinizin oyun sırasında yorulduğunu düşünüyorsanız. Bir süre oyunu kesin. Yavru biraz daha oyun ister gibi hareketler yapabilir. Fakat eğer gerçekten yorulduysa kısa süre sonra dinlenmek için bir yere kıvrılacaktır :)

Yavru Köpekler İle Oyun Seçimi

Yavru köpek ile nasıl oynanır bilmeniz için hayal gücünüz yeter. Fakat bunlara dikkat ederseniz hem ileride kötü sonuçlar elde etmez hem de köpeğinize bir çok şeyi oyun oynarken öğretebilirsiniz.

Tut ve Çek

Tut ve çek  oyununu bir çok yavru köpek sevecektir. Fakat bunun için özel bir ip kullanın. Üzerinde sizin kokunuzun olduğu bir ayakkabı, elbise ya da ip parçası ileride bu kokuya sahip herşeyi oyuncak olarak algılanmasına sebep olabilir (bunu istemezseniz emin olun.).

Yavru köpeğinizin ne ile oynadığına dikkat edin

Yavru köpeğinizin ne ile oynadığına dikkat edin

Yavru köpeğiniz oyuncağı ısırdıktan sonra kibarca çekin oyuncağı, hemen karşı koyduğunu göreceksinizdir. Bazen hırıltılı seslerde çıkarabilir. Eğer yavru köpeğiniz süt dişi döküyorsa dikkatli olun yanlışlıkla bir kaç kişi erkenden çekebilirsiniz.

Eğer köpeğiniz iri ırk veya baskın karakter ise halat çekme yarışını oynamak istemeyebilirsiniz. Bazı durumlarda bu köpeğinizin fazla özgüvenli olmasına neden olabilir. Unutmayın ki dominant karakter (alfa lider) hep siz olmalısınız.

Saklanbaç

Eğer yeterince uygun bir ortamınız varsa köpeğinize seslenip sizi bulmasını isteyebilirsiniz. Bu oyun aynı zamanda gel komutunu da öğretmek için işe yarayabilir.

Yakala / Getir Oyunu

Sopa, top, frizbi köpeğinizin ilgisini çeken ve uzağa atabileceğiniz herşeyi bu oyuna dahil edebilirsiniz. Bu oyun aynı zamanda getir, yakala / tut gibi komutları köpeğinize öğretmenizde yardımcı olacaktır.  Köpeğiniz eğer henüz çok küçükse (4 aylıktan küçük ise) zor bir oyun olabilir.  Yavru köpeklerin dikkati çok kolay dağılır o yüzden tam topa doğru giderken bir anda yanındaki ayakkabıyı fark edip ilgi odağı değişebilir.

Ver komutunu kullanarak köpeğinizin ağzından oyuncağı alabilirsiniz. Fakat dikkatli olun eğer zorla almaya çalışıp ver komutunu tekrarlıyorsanız yavru köpeğiniz yanlış öğrenebilir.

Hayal Edin

Çocuk parkında bile yavru köpeklerin oynayacağı onlarca şey bulabilirsiniz aklınıza gelen her şekilde onları incitmeden ve aşırı yormamaya dikkat ederek hem zekalarını hem de fiziksel özelliklerini oyunlarla geliştirebilirsiniz.

Bu yazı http://www.wikihow.com/Play-With-Your-Puppy  adresinden esinlenerek yazıldı bilgilerinize :)

 

Yorum Yaz