Köpek Eğitimi

Köpek Eğitim Çeşitleri

Köpek Eğitim Çeşitleri
Rate this post

Köpek Eğitim Çeşitleri

Hayatımızın bir parçası haline gelen sadık dostlarımız olan Köpeklere eğitim vermenin de bazı kuralları vardır. Köpek eğitimi belli kurallara uyulmadığı takdirde fayda sağlamaz. Eğitim, ödül ve ceza sistemine dayalı yapılmalıdır. Bu metodu uygularken komutlarınızda sesiniz ciddi ve kararlı olmalıdır. Eğitim sürecinde ciddiyeti bırakırsanız hayvanda sizin komutlarınıza uymayacaktır.

Köpeğiniz verdiğiniz komutu yaptıktan sonra onu ödüllendirmelisiniz. İlk başlarda her harekete ödül verirken, daha sonra bu sıklığı azaltmalısınız. Ödül konusunda gerek yemek veya oyuncak, gerekse uzman eğitmenlerin kullandığı “aferin” komutunu söyleyerek başını okşama metodu kullanılabilir. Cezalar ise fiziksel veya sözlü olmak üzere ikiye ayrılır. Tasmasını çekerek yanlış hareket yaptığını fiziksel olarak köpeğe uygulayabilirsiniz. Sözlü olarak ise “hayır” kelimesini vurgulu sert ve ciddi şekilde söyleyip, bir daha yapmaması için ikaz edebilirsiniz.
               
Günümüzde çeşitli Köpek eğitim çeşitleri yer almaktadır. Yavruyken eğitim temel eğitim ileri derece eğitim gibi birçok çeşitleri vardır. Temel eğitimde Köpek, otur-kalk komutlarının yanı sıra belli bir disipline ve doğru davranışlara alıştırılması gerekmektedir.  Komutları öğrenen köpeğiniz ile günde 5 dakika ayırarak tekrar etmeniz Köpek üzerinde otoritenizi sağlar.
               
İleri seviye eğitimde ise, köpeğiniz temel eğitimini tamamlamış olmalıdır. İleri seviye eğitimin olması için daha önce belirttiğiniz komutları köpeğinizin yapması gerekmektedir ve belli bir alt yapısı olmalıdır. Bunlara sahip olan köpeğinize istediğiniz komutları kendi kullandığınız ve köpeğin alışmış olduğu yöntemleri kullanarak ileri seviye eğitim verebilirsiniz.

Yorum Yaz

4 Yorum