Köpek Eğitimi

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

5/5 - (1 vote)

Yavru köpekler için tuvalet eğitimi evde köpekleri ile birlikte yaşamak isteyen ailelerin oldukça acil bir şekilde üstesinden gelmek istedikleri sorunlardan biridir. Fakat ne var ki yavru ya da yetişkin bir köpeğin tuvalet eğitimini kazanması gerçekten sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir. Özellikle de yavru köpeklerde tuvalet eğitimine bağlayabilmek adına idrar tutmak görevini yapan kasların gelişmesi ve kas kontrolünü kazanmaları ırklara göre farklılık gösterse de genel itibari ile 3 aylık olmaları beklenmelidir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminde öncelikle köpeğin evin dışında yeteri kadar zaman geçiriyor olması gereklidir. Bunun için her saat başında ev dışına ya da parka çıkarmak uygundur. Ayrıca kesinlikle sabah uyanmalarının ardından, her yemek ve her uyku sonrasında köpeğinizi dışarı çıkarmanız tuvalet eğitimi açısından oldukça faydalıdır.

Tuvalet eğitimi sürecinde köpeğin pozitif yönlendirilmesi ve ufak hediyeler ile ödüllendirilmesi de oldukça faydalıdır. Bu sayede yavru köpeklerin tuvalet eğitimlerindeki başarı oranları oldukça yükselmektedir.

 

Yavru Köpekler için Tuvalet Eğitimi Yöntemleri

Köpek eğitiminde farklı ödüllendirme yöntemleri bulunsa da genel olarak tuvalet gereksinimi esnasında köpeğe sözlü olarak aferin demek ya da sadece ödül amacı ile kullanılan bir iki kelime söylemek ve bu esnada minneti ifade eden ses tonu kullanmakta oldukça önemlidir. Ayrıca tuvalet gereksinimi tamamlamasının ardından köpeğinizi ödül amacı ile okşayabilir, oyuncak ya da sevdiği bir yiyecek ile sevindirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta köpeğin ödülünü zaman kaybetmeden almasını sağlamaktır.

Ayrıca yavru köpeğin tuvalet gereksinimi mutlaka gözlenmelidir. Özellikle de sabah erkek saatlerde yavru köpeklerin mutlaka tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri gerekir. Bu süreç eğitim fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimlerinde önemli olan bir diğer unsur ise ihtiyaçlarını giderdikleri zaman ve yerdir. Her yemeğin ardından ve her uykudan uyandığında aynı zaman ve bölgelerde tuvalet gereksiniminin gerçekleşmesi köpeğin dış ortama şartlanması bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca köpeğin ev dahilindeki hareketlerinin gözlenmesi de önem taşır. Köpek tuvalet öncesinde etrafı kokuluyor ya da dışarı çıkmak istediğini gösterebilmek adına kapıyı tırmalıyorsa mutlaka dışarı çıkarmak gerekir. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi doğru yerde giderebilme alışkanlığı edinmesi açısından bu süreç oldukça önemlidir.

Yorum Yaz

3 Yorum