Köpek Hastalıkları

Köpeklerde Alerji Belirtileri ve Tedavisi

3.3/5 - (3 votes)

Ev tozu, küf, mantarlar, pireler ve kimi etken maddeyi içeren yiyecek ve mamalar nedeniyle köpeklerde alerji problemleri görülebilir. Bunun başlıca nedenini bünyelerinin bazı etken maddelere aşırı reaksiyon göstermesi olarak kabul edilmekte. Elbette tüm etkenlerin tüm köpeklerde aynı reaksiyonu göstermesi gibi bir durum söz konusu değil. Bazı bünyelerin bazı etken maddelerden duydukları rahatsızlığı hastalık derecesinde belirtiler göstermesini alerji olarak tanımlamak çok daha doğru olacaktır.
Hem tanısının hem de tedavisinin zor olduğunu söyleyebileceğimiz köpeklerdeki alerji problemlerini, ortamdan kaynaklanan alerjenler ve beslenmeden kaynaklanan problemler olarak iki gruba ayırmak incelemede kolaylık sağlayacaktır.

Köpeklerde Alerji ve Belirtileri

Köpeğinizin alerji sorunları insanlardan farklı belirtiler sergiler. Hepimizde alerjinin neden olduğu belirtiler çoğunlukla üst solunum yolu sorunlarıyla ortaya çıksa da köpeklerde bu belirtiler çoğunlukla deride kaşıntı, kaşıntıya bağlı döküntüler, kusma ve ishal ile birlikte görülebilir.
Alerjiye neden olan alerjenler ortamdan kaynaklanıyorsa, örneğin polene alerjisi varsa, ilkbahar aylarında bu belirtilerin hız kazanacaktır. Ancak alerjenler beslenmeyle ilgiliyse, köpeğinizin bu etkenleri tükettiğinde bu belirtilerin görülmesi beklenebilir.

Köpeğinizde Alerji Var mı?

Gerek yaşama alanında gerekse beslenmeleri sırasında binlerce etken maddeyle temas halinde olan köpeğinizin bunlardan bir ya da birkaçına karşı hassasiyet gösteren bir bünyesinin varlığını tespit edebilmenin tek yolu, veteriner hekiminiz tarafından yapılacak kan testleridir. Yaklaşık 92 etken maddenin test edilebildiği bu teşhis yöntemi ile köpeğinizde alerji problemi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Köpeklerde Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, alerji tedavisinde alerjiye neden olan alerjenlerle olan temasın önlenmesi alerjinin tekrarlanmasını önleyecektir. Etken maddeler, bulunulan ortamdan kaynaklanıyorsa köpeğinizin bu alerjenlerden uzak tutmak en doğru çözüm olabilir. Ev tozuna hassasiyet gösteren köpekler için hijyene dikkat etmek çoğu vakada olumlu sonuçlar doğurur.
Alerjenler beslenmeye bağlı ise bunun tespiti için yapılan kan testleri sonuçlarına göre veteriner hekiminizin beslenme konusundaki tavsiyeleri, alerjenlerden köpeğinizi uzak tutacak çözümler sunabilir. Örneğin etken maddeyi ya da maddeleri içermeyen köpek mama markaları tavsiye edebilir.
Köpeklerde alerji tedavisinde yakın zamana kadar kullanılan kortizon ve türevi ilaçlar, alerjenin etkisini azaltabilir. Ancak bu kısa süreli bir çözüm olacaktır. Kortizon ve türevi ilaçların köpeğiniz üzerinde ciddi yan etkiler oluşturabileceğini unutmayın.

Alerjik Reaksiyonlara Karşı Aşı Kullanımı

Köpeklerde alerji problemlerinde kullanılan tedavi yollarından biri de aşılardır. Veteriner hekiminizin uygun göreceği aşılar sayesinde alerjik reaksiyonlardan köpeğinizi koruyabilmeniz mümkün. Ancak bu aşılar yan etkileri nedeniyle yalnızca veteriner hekiminizin kontrolünde uygulanabilmekte.

Alerji Tedavi Seti Kullanımı

Çoğu veteriner hekimin uyguladığı tedavi setleri ile köpeğinizin hassasiyet gösterdiği alerjene olan toleransının yükseltilmesi ile etken maddelere karşı vücudunun gösterdiği reaksiyonun azaltılması ve yok edilmesi hedeflenir. Böylece köpeğinizin kaşıntı ve tüy dökülmesi ile baş gösteren ve sonrasında solunum yolu problemlerine ve hatta ölüme neden olabilen alerji problemlerinin giderilmesi sağlanabilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • terrier 12 yaş köpeğime kortizon tedavisi uygulandıktan sonra köpeğimin gözleri şişti kapaklar kapandı sürekli kaşıyor, vede sanıyorum görmüyor. Gözlerle ilgili bir problemi yoktu. Kortilzonmu yaptı acaba gözlendeki bu dırumu?