Köpek Hastalıkları

Köpeklerde Görülen Çeşitli Hastalıklar

Köpek Gençlik Hastalığı

Bu hastalık, Köpeklerde görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Genellikle 4-11 aylık Köpeklerde görülür. Bununla beraber yaşlı köpeklerde de görülebilir. Bu hastalığın ilk belirtisi yüksek derecede ateştir. Ardından iştahsızlık, depresyon, göz ve burun akıntısı, ishal, kusma görülür. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin %75’i ölür.

Rate this post

Köpek Gençlik Hastalığı

Bu hastalık, Köpeklerde görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Genellikle 4-11 aylık Köpeklerde görülür. Bununla beraber yaşlı köpeklerde de görülebilir. Bu hastalığın ilk belirtisi yüksek derecede ateştir. Ardından iştahsızlık, depresyon, göz ve burun akıntısı, ishal, kusma görülür. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin %75’i ölür. Çok tehlikeli ve hemen müdahele edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Bu nedenle vakit kaybetmeden Köpek veterinere götürülmelidir. Hastalık daha hiç görülmeden yapılacak olan aşılar bu hastalığın kötü sonuçlarını önler.

Kanlı İshal Hastalığı

Köpeklerde görülen kanlı ishal hastalığı, Kedilerde görülen kanlı ishal ile bağlantılıdır. Tedavi edilmezse, kötü sonuçlar doğurur. Her yaşta Köpekte görülebilir.

Bu hastalığın ilk belirtisi kusmayla kendini gösterir. Kusmuk, kötü kokar, suludur ve değişik renktedir. Ardından Köpeğin ateşi 40 dereceyi aşar. Kusma ve ishal sonucu sıvı kaybeden Köpeklerin çoğu 24 saat içinde ölür. Kanlı ishal hastalığında ölüm oranı %60’tır.

Kuduz

Kuduz hastalığı sadece Köpeklerde değil tüm sıcak kanlı hayvanlarda görülür. Kuduz, beyinde iltihap oluşturur. Bu virüs hayvanların salyası ile yayılır. Kuduz, son derece tehlikeli ve ölümcül bir hastalık türüdür. Hastalık ortaya çıkmadan önce önlem alınmalıdır. Hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavinin hiçbir yararı yoktur. Kuduz’un ortaya çıkmasının önlenmesi için hastalık daha görülmeden Köpeklere kuduz aşısı yapılmalıdır.

Köpeklerde Görülen Karaciğer Hastalıkları

Hastalığın bulaşması hasta Köpeklerin idrarı ile gerçekleşir. Hem yavrularda hem de yetişkin köpeklerde görülebilecek olan bu hastalık türü ölümcüldür ve gerekli aşılarla önlenebilir.

Aşısı bulunamayan ölümcül Köpek hastalıkları şunlardır: Herpesvirüs, Bruselloz…

Bu hastalıklar dışında Köpeklerde görülen çeşitli hastalık türleri ortaya çıkabilir. Her ne olursa olsun Köpeklerde görülen anormal bir durumda, Veteriner’e başvurmayı Hayvansitesi.com tavsiye eder.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

2 Yorum

  • geçen yıl köpeğim hastalandığı için ölmüştü. yeni bir köpek almak istiyorum ama hastalanmaması için elimden geleni yapıcam bu sefer…